Bugünkü
Takvim

SON DAKİKA: Asgari ücret 2021'de ne kadar olacak? Asgari ücret hesaplaması nasıl yapılıyor? Asgari ücrette kim ne kadar zam istiyor

Son dakika: Asgari ücret 2021'de ne kadar olacak? Asgari ücret hesaplaması nasıl yapılıyor? Asgari ücrette kim ne kadar zam istiyor? 7-8 milyon çalışanı direkt tüm Türkiye'yi ise dolaylı yoldan ilgilendiren asgari ücrette ilk toplantı 4 Aralık'ta yapılacak. Peki asgari ücret 2021'de ne kadar olacak? Asgari ücret hesaplaması nasıl yapılıyor? Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem A Haber'de bu soruların cevabını verdi. İşte Erdem'in anlattıkları

Asgari ücret aslında 7-8 milyon çalışanın maaşını direkt ilgilendirdiği gibi aslında 80 milyon vatandaşı da ilgilendiren bir gösterge rakamı.

Niçin bunu söylüyorum? 7 milyon çalışan direkt asgari ücretten maaş alırken 20 milyon çalışanın asgari geçim indirimini ilgilendiriyor.

İşverenlerin prim ödemelerini ilgilendiriyor. İş göremezlik rakamları yine asgari ücret parametre alınarak hesaplanıyor.

Bağ-kur'luların ödediği isteğe bağlı sigorta primleri yine buradan ödeniyor. Dolayısıyla asgari ücret; bir maaştan çok birçok rakamı etkileyen bir parametre.

Asgari ücret için 15 kişilik bir komisyon toplanıyor. İlk toplantı da 4 Aralık'ta yapılacak.