O formül ve erken emeklilik müjdesi! Erken emekli olma şartları nedir? Ne zaman kaç yaşında erken emekli olurum?

Erken emekli olma şartları nedir? Ne zaman kaç yaşında erken emekli olurum? Gibi sorular merak ediliyor. Milyonlarca çalışanın en büyük hayali emekli olup iyi bir maaşa kavuşmak. Ülkemizde erken emeklilik için 5 önemli fırsat var. Peki bu fırsatlar neler? Kimler erken emekli olabilir, şartları neler? Erken emeklilikle ilgili detaylar haberimizde... Çalışma hayatında yeterli sayıda primi olmayan vatandaşlar için bazı imkanlar var. Çalışma yaşını geçirmiş durumdaki sigortalılar için 3600 günle ve 4500 günle emeklilik olmak üzere iki ayrı formül bulunuyor. Peki "Nasıl erken emekli olunur? 9 Eylül 1999 ve öncesi sigortalı (4A-SSK) olan çalışanlar için 10 yıllık primle emeklilik imkanı var. Burada 10 yıllık prim (3600 gün) ile birlikte sigortalı olunan tarihten bugüne 15 yıl geçmesi gerekiyor ki bu zaman da çoktan doldu.

Erken emekli olmak isteyen vatandaşlar internette araştırma yapmaya başladı. SGK, SSK ve Bağkur emeklisi erken emekli olma şartlarını ise çok merak ediliyor. 9 Eylül 1999 ve öncesi sigortalı (4A-SSK) olan çalışanlar için 10 yıllık primle emekli olma olanağı var. Çalışma yaşını geçirmiş durumdaki sigortalılar için 3600 günle ve 4500 günle emeklilik olmak üzere iki ayrı formül bulunuyor. Peki "Nasıl erken emekli olunur? Çalışanların en büyük hayali emekli olup iyi bir maaşa kavuşmak. Ülkemizde erken emeklilik için 5 önemli fırsat var.

EMEKLİ MAAŞ HESAPLAMA İÇİN TIKLAYIN

GALERİ DEVAM EDİYOR


✔ Kadın çalışanlar için çocukları üzerinden prim kazanma imkanı bulunuyor. Bu imkan 3 çocuğa kadar borçlanma ile 2160 gün kazandırıyor. Burada tek şart, çocukların sigortalı olunan tarihten sonra dünyaya gelmiş olması.

✔ Erkeklerde ise askerlik süreleri hem yaşı geriye çekerken hem de prim kazanma imkanı veriyor. Sigortalı olmadan önce yapılan askerlik için borçlanılması, sigorta giriş tarihini borçlanılan gün kadar geriye çekiyor.

✔ Kısmi emeklilik denilen yöntemde ise 15 yıl ve 3600 günü dolduranlar daha fazla çalışmadan emekli olabiliyor. Burada ise yaş şartı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60'tan başlıyor. Bu imkan 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar için geçerli. Sonrası için ise prim 4500'e, yıl şartı 25'e çıkıyor.

✔ Sağlık durumları elverişli olmayanlar için iki türlü erken emeklilik imkanı bulunuyor. Çalışırken iş yapabilme gücünü en az yüzde 60 kaybedenler sağlık raporu alarak malulen emekli olabiliyor. Engelli çalışanlar ise en az yüzde 40 engellilik ile vergi indirimi aldıklarında yaş şartına bakılmadan 15 yıl 3 bin 600 günden başlayarak işe giriş tarihlerine göre 18 yıl 4680 güne kadar süreyle emekli olabiliyor.

DİĞER GALERİLER