Milyonlarca emekliye ikinci maaş şansı! Tamamlayıcı emeklilik teşvik edilecek...

Milyonlarca emekliye müjdeli haberler gelmeye devam ediyor. Yeni kıdem sistemiyle kurum ya da şirketler çalışana emeklilikte ikinci maaş ya da toplu ödeme yapabilecek. Bunun için tamamlayıcı emeklilik teşvik edilecek... İşte emekliye ikinci baharda çifte maaş ve tamamlayıcı emeklilik teşvikinin detayları...

Hükümet, sosyal güvenlik reformu kapsamında emekliye ikinci bir gelir kapısı açacak olan "tamamlayıcı emeklilik" sistemini teşvik eden adımlar atacak.

HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Emekli gelirinin yüzde 40'ının tamamlayıcı sistemlerden gelen Hollanda modelinde olduğu gibi yeni kıdem sistemiyle beraber tamamlayıcı, mesleki emeklilik sistemleri de yaygınlaşacak.

Otomatik BES tamamlayıcı emekliliğe dönüşürken, vatandaşın emekli olduktan sonra ani gelir kaybına maruz kalması önlenmiş olacak.

ÜÇ ÇEŞİT EMEKLİLİK SİSTEMİ VAR
Cumhurbaşkanlığı 2019 Yıllık Programı'na göre sosyal tarafların mutabakatıyla tüm işçilerin erişebilirliğini güvence altına alan bireysel hesaba dayalı bir kıdem tazminatı sistemi kurulacak.

Kıdemde fonlu sistem tamamlayıcı emeklilikle uyumlu hale getirilecek. Türkiye'de, prim sistemi ve bireysel tasarruf esasına dayalı iki sistem bulunuyor.

DİĞER GALERİLER