İstanbul'daki korkutan deprem sonrası akıllara geldi! DASK deprem sigortası nasıl yapılır?

Bugün İstanbul'da yaşanan ve çevre illeri etkileyen şiddetli deprem sonrasında deprem sigortası aranmaya başladı. Deprem sigortası yani DASK aslında zorunlu olarak yapılması gerekiyor. Ülkemizde yasada belirtilmiş olan zorunlu deprem sigortası ile belli şartlara uygun olan tüm meskenlerin zorunlu olarak sigorta yaptırması gerekmektedir. Her yıl Deprem Sigortası Poliçenizi yenileterek kendinizi güvence altına almanız gerekmektedir. Konutunuza deprem sigortası yaptırmak için, ilgili kuruma başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuruyu online olarak da yapabilmektesiniz. Peki deprem sigortası DASK nasıl yapılır? Deprem sigortası ne kadar, başvuru şartları nasıl? İşte merak edilen sorunların yanıtları...

İstanbul'da yaşanan depremle birlikte yine depreme ilişkin sigortalara dikkat çekilmeye başlandı. Zorunlu deprem sigortasını yaptırmak ise oldukça kolay ve ucuz.

Kentsel dönüşümlerle birlikte depreme dayanıklı yapı konusunda ilerleme sürse de bazı yapılar hala depreme karşı dayanıksız.

Bununla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm seferberliğini hızlandırmış durumda.Yapılar depreme dayanıklı olsa da şiddetli depremlerde hasar alma olasılığına karşı Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun Zorunlu Deprem Sigortası'nı yaptırmak gerekiyor.

Zorunlu Deprem Sigortası, depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları poliçede belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılıyor.

Depremin ardından bina tamamen ya da kısmi olarak zarar görse de sigorta teminatı altında oluyor ve sigortadan zararınızı karşılıyorsunuz.

DİĞER GALERİLER