Asgari ücret 2019'da ne kadar olacak? AGİ ve asgari ücret zam oranı ne kadar?

Asgari ücret 2019'da ne kadar olacak? Yaklaşık 7 milyon asgari ücretle çalışan işçilerin gözü bugün gerçekleştirilen Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na çevrildi. Merakla beklenen 2019 asgari ücret zam oranı ne kadar? Asgari Geçim İndirimi (AGİ) zam oranı ne kadar olacak? İşte 2019 asgari ücret ve AGİ ile ilgili son gelişmeler...

Asgari ücretle çalışan 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücreti belirleme çalışmaları çerçevesinde ilk toplantı bugün yapılacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019 yılında geçerli olacak asgari ücreti ve zam oranlarını belirleyecek.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor.

ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİNDE BİR İLK
TÜRK-İŞ yaklaşık 6.5 milyon asgari ücretlinin kaderini belirleyecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na ilk kez 'üye' olarak katılacak asgari ücretli işçiyi belirledi. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Başkanı Ergün Atalay ve TÜRK-İŞ yönetimi, Yalova Üniversitesi'nde özel güvenlik elamanı olarak çalışan 2 çocuklu ve kirada oturan Gülden Görmez isimli kadın işçiyi seçti.

HÜKÜMETİ BAKAN SELÇUK TEMSİL EDECEK
Hükümeti ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk temsil edecek. Selçuk bugün saat 11.00'de Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun açılış konuşmasını yaptı. Toplantıdan önce Türk-İş temsilcisi Nazmi Irgat da açıklamalarda bulundu.

Bakan Selçuk'un konuşmasından notlar:
Asgari ücret çalışma hayatında, ücret politikalarında en alt sınırı ortaya koymakta. Buradaki tüm çabamız tüm sosyal tarafın görüşlerini göz önünde bulundurarak işçi ve işverenlerimizle birlikte sürdürülebilir kalkınmayı tesis edecek şekilde bu alt sınırı daha ideal bir noktaya getirebilmek.

Daha güçlü bir ekonomik görünüme kavuşacağız.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da dile getirdiği gibi 2019'da en önemli önceliklerimizden biri istihdamı artırmak olacak. Asgari ücretin ekonomi konjonktürle uygun bir şekilde tespit edilmesi olacak. Üretimde verimliliğin artırılması da kuşkusuz bu sosyal diyaloğun güçlendirilmesine bağlı.

Sosyal bir hukuk devleti olmanın gereği olarak asgari ücret her yıl yeniden belirlenmektedir. Asgari ücret tespit komisyonumuz çok önemli bir mekanizma.

DİĞER GALERİLER