2600 TL genç harçlığı veriliyor! İŞKUR gençlere harçlık başvurusu nasıl yapılır? Şartlar neler?

İŞKUR'da onlarca farklı proje bulunuyor. Geçtiğimiz yol 1.5 milyon kişiye iş kapısı olan İŞKUR, iş eğitimleri ve seminerlerle de binlerce kişiye meslek edinme fırsatı sağlıyor. Bunun dışında işsizlik maaşı, işsizlik sigortası gibi ödemeler binlerce kişiye yapılıyor. İŞKUR'un dikkat çeken sosyal projelerinden biri de gençlere harçlık uygulaması. Bu proje ile binlerce genç İŞKUR'dan harçlık ediniyor. Gençlere verilen harçlık günlük 89 TL ile 100 TL arasında değişiyor. Buna göre bir gence ayda ödenen ücret 2600 TL'yi bulabiliyor. Peki, İŞKUR gençlere harçlık şartları neler? İşte merak edilen soruların yanıtları... İŞKUR kayıt işlemini kolayca yapabilmeniz için kurumun sunduğu 2 farklı kayıt seçeneği bulunuyor. Milyonlarca işçi ve işverenin kullandığı İŞKUR istihdam sistemine kayıt olmak için Türkiye genelindeki İŞKUR il ve ilçe bürolarına bireysel başvuruda bulunabilirsiniz.

İŞKUR'dan gençlere harçlık fırsatı! İŞKUR iş ilanlarının yanı sıra projeleri ve kursları ile de öne çıkıyor. Binlerce kişi İŞKUR kursları ile meslek ediniyor ve para kazanıyor. İŞKUR'da dikkat çeken projeler arasında işsiz annelere meslek kurslarına katılmaları koşulu ile harçlık uygulaması ve gençlere 2600 TL harçlık uygulaması yer alıyor. Peki, İŞKUR gençlere harçlık şartları neler? İşte detaylar...

Gençler, İŞKUR'un işbaşı eğitim programları ile hem iş tecrübesi kazanıyor hem de eğitim süresince harçlık alıyor.

Yeni yılla birlikte programlara katılacak kişilere ödenecek harçlık artırıldı. İşbaşı eğitim programlarında günlük ödeme 89,4 liraya yükseltildi.

Takvim'de yer alan habere göre; ödeme öğrenciler için 67,05, işsizlik ödeneği alanlar için 44,7 liraya çıkarılırken; geleceğin mesleklerinde ise katılımcılara günlük 100 lira ödenecek.

9 AY UYGULANIYOR

İşbaşı eğitim programları bilişim ve imalat sektörlerindeki işyerlerinde en fazla 6 ay sürüyor. 18-29 yaş arası gençlerin katılabildiği siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlardaki programlar ise en fazla 9 ay olarak uygulanıyor.

DİĞER GALERİLER