Vav TV İzle

İstanbul Turkuvaz Medya Merkezi'nde gerçekleştirilen 3. Türkiye 2023 Zirvesi'nde geleceğin rotası çizildi!

Turkuvaz Yayın Grubu bünyesinde bulunan Sabah Gazetesi ile Türkiye'nin ilk ve yerli milli ekonomi kanalı A Para'nın ortaklaşa düzenlediği 3. Türkiye 2023 Zirvesi, İstanbul Turkuvaz Medya Merkezi'nde gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Türkiye'nin 81 ilini yeni teknolojilerle 2023'e 2053'e hazırlıyoruz. Doğal koruma alanlarını OECD raporu kapsamında yüzde 17'ye çıkaracağız. Bugün akıllı belediyeciliği konuşuyoruz. Çağını yakalamayan şehirler bir süre sonra cazibelerini yitirmeye mahkumdur. Hem tarihimizi koruyacağız hem de yatırımlarla geleceği yakalayacağız." dedi. GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu ise "En gelişmiş ülkeler, kentler olarak gördüğümüz yerlerin aslında çevik olmadığını gördük. Türkiye farkını ortaya koydu. Hastaneleri, otoyolları, havalimanları hizmetin erişmesi için gerekli olan kanalların en yüksek nitelikte olduğunu yaşayıp gördük. Bizim altyapı projelerindeki farkımız, biz bu projeleri kendi insanımız ile yapıyoruz." açıklamasında bulundu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "2 Kasım'da 5A uydumuzu teslim almıştık. Bunu inşallah 30 Kasım'da uzaya yollayacağız. Uzaydaki gücümüz de artmaya başlayacak. Böylece yayıncılık gücümüz artacak." dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başlatılan Türkiye seferberliğine, şehircilik seferberliğine kararlılıkla devam ettiklerini söyledi. Turkuvaz Yayın Grubu'nun yazılı medyadaki amiral gemisi Sabah Gazetesi ile Türkiye'nin ilk yerli ve milli ekonomi kanalı A Para'nın ortaklaşa düzenlediği 3. Türkiye 2023 Zirvesi'ne video mesaj yollayarak katılan Bakan Kurum, "Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında sanayisiyle, tarımıyla, enerjisiyle ve şehirciliğiyle her alanda dünyanın en başarılı ülkeleri arasında yer almak istiyoruz. Çağının çok ötesine, geleceğe hitap eden, gelecek nesilleri anlayan şehirler ve kendini dünyaya anlatan şehirler inşa etmenin sorumluluğunu omuzlarımızda taşıyoruz" dedi.

Tüm şehirlerimizin gelecek 50 yılını, 100 yılını planladıklarını ifade eden Murat Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sonuçta geleceğin şehirlerini projelendiriyoruz. Bize göre bir şehrin hem geleceğe hitap etmesi hem de bizi temsil etmesinin ilk koşulu, insanların can emniyetinin en yüksek derecede korunmasıdır. Yine bu şehirde insanların inanışlarını, geleneklerini, komşuluk ilişkilerini en güzel şekilde yaşayabileceği bir düzenin kurulmuş olmasıdır. Eğer bir şehre, akıllı marka veya geleceğin şehri demek istiyorsak, orada okullarıyla, parklarıyla, yeşil alanlarıyla, kreşleriyle, kütüphaneleriyle, sosyal, kültürel ve tarihi alanlarıyla gelecek nesillerin yetiştirileceği ortamın en iyi şekilde sunulması gerekir. Bizim şehrimiz milletimizin zihnine ve düşüncesine zarar verecek ses, gürültü, hava ve su kirliliklerini gidermiş, bu gibi sorunların olmadığı şehirlerdir. Yine bize göre şehir dediğin, estetik, silüet, tarihi ve kültürel doku, yeşil alan açısından son derece güzel ve korunmuş olmalıdır. Hülasa, aslında, yaşlı, kadın, çocuk, engelli dostu olmayan, günün 24 saati sokaklarında huzurun kol gezmediği şehir akıllı değildir. Yarınların şehri de olamaz. İnsanı öncelemeyen, dört bir yanında ilim, irfan, sanat olmayan bir şehrin, en yüksek teknolojilerle donatılması bir anlam ifade etmez. İşte hem kadim değerlerimiz, hem de teknolojileri belli bir dengede tutarak, 81 il 922 ilçemizin tamamını 2023'e, 2053'e, 2071'e hazırlıyoruz."

'TÜRKİYE MEKANSAL STRATEJİ PLANINI TAMAMLADIK'
Tarımdan sanayiye, ulaşımdan yeşil alanlara kadar şehirlerin asırlık planlarını ortaya koyan Türkiye Mekansal Strateji Planı'nı tamamladıklarını ifade eden Bakan Kurum, merkezinde insan olan, kentsel dönüşümle afetlere hazır, kimlikli, engelli dostu şehirleri de inşa etmeye gayret gösterdiklerinin altını çizdi. Yatay mimariye sadık kalarak, dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmak için on binlerce yeni sosyal konut ürettiklerine dikkat çeken Murat Kurum, millet bahçeleri ile ekolojik koridorlar ve yeşil alanların sayılarını artırdıklarını söyledi. Şu anda Türkiye'nin doğal koruma alanının yüzde 9 olduğunu ifade eden Murat Kurum, bu rakamı yüzde 17'ye çıkarmak için gece gündüz çalıştıklarını anlattı.

Sıfır atık çatısı altında yüzlerce yeni çevre projesini iklim değişikliği ile mücadele kapsamında yürüttüklerini dile getiren Bakan Kurum, "Bu kapsamda bölgesel ve yerel eylem planları hazırlıyoruz. Bu planları ivedilikle uygulamaya geçirdik ve ilk olarak Karadeniz bölgesinde başlattık. Bu kapsamda yerelde belediyeler ile birlikte iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirecek çalışmaları yürütüyoruz. Yine enerji verimli, sıfır atık uyumlu ve akıllı teknolojilerle donatılmış binalar inşa ediyoruz. Coğrafi bilgi sistemlerimizi geliştiriyor, şehirlerimizin insana hizmeti merkeze alan dijital dönüşümünü tamamlayacak adımları tek tek atıyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, dünyada artık her alanda en üst ligde yer alan, bu anlamda tüm hazırlıklarını buna göre yapması gereken bir ülke olduğuna dikkat çeken Murat Kurum, şunları söyledi:

"Dünyanın ve ülkemizin nüfusu hızla şehirleşiyor. Gelecek 30-40 yılda şehirlerde yaşayan insan nüfusu 2,5 kat artacak. 90'ların ortalarına kadar yerel yönetimler en temel ihtiyaçlarını karşılayamazdı. Şimdi akıllı belediyecilik konuşuluyor. Çağını yakalayamayan hatta ötesine geçemeyen şehirler, bir süre sonra cazibelerini yitirmeye mahkumdur. Şehirlerde bir yandan tarihi, medeniyeti ve kültürü koruyacak, bir yandan da yeni ihtiyaçlara uygun yatırımlara yöneleceğiz. Bu ikisini birlikte başaramadan şehirlere hakkıyla hizmet etmiş olamayız. Bu toplantı da geleceğin şehirleri noktasında bize yol gösterici olması sebebiyle son derece önemlidir. Bugün şehirlerimizde yeni normale ve dijital çağa uyumun yol haritalarını hazırlıyor, yerel yönetimlerin hizmetlerini daha da kolaylaştıracak akıllı sistemlerle donatıyoruz."

Milli Akıllı Şehirler eylem planını 24 Aralık 2019'da açıkladıklarını hatırlatan Murat Kurum, "Eylem planına bakanlıklar, yerel yönetimler, özel sektör, STK'lar ve üniversiteler paydaş olarak katkı sağladı. Bu plan Türkiye'nin ortak aklının örneği. Bu plan Türkiye'de ilk, dünyada ise ABD, Hollanda, Avustralya'dan sonra dördüncü olma özelliğini taşıyor. Eylem planında artık her şehrin kendine özgü akıllı şehir stratejisi olacak. Tüm verilerimiz birbirine entegre olacak. Şehirler birbirleriyle konuşabilecek. Şehirleri acil ihtiyaçlarına göre programlıyoruz. Artvin'de öncelikli sorun sel felaketi ise çalışmalar bu yöne kayacak. Eğer sorun trafik ise bunu çözmek için çalışılacak. Örneğin İstanbul'da atık toplama taşıma maliyeti, 1 milyar TL'nin üzerine çıktı. Ancak akıllı sistemlerle bu masrafı çok büyük oradan azaltabiliriz" dedi.

GENÇLERE AKILLI ŞEHİR ÇAĞRISI
Diğer önemli projenin ise Esenler'de yapımı devam eden 60 bin konutluk akıllı şehir olduğunu belirten Bakan Kurum, "Burada da akıllı uygulamalar sayesinde yakıt tüketiminde yüzde 45 tasarruf sağlanmış olacak Ayrıca bölge ölçeğinde çalışmalar yapacağız. Dünyada akıllı şehirler pazarı büyüklüğü 826 milyar dolar ulaştı. Bizim aldığımız pay şu anda düşük. Ancak akıllı şehirler uygulamalarımızı dünyaya sunacağız. Ülkemize 25-30 milyar dolar katkı sağlamayı hedefliyoruz. Ar-Ge merkezleri ve kuluçka merkezleri kurarak akıllı şehirler alanında değer üreten sayılı ülkelerden biri olacağız. Kuracağımız merkezlerde gençlerimizle birlikte akıllı şehirlerimizi geliştirmek istiyoruz" diye konuştu.

Geleceğin şehirleri masaya yatırıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un açılış konuşmasının ardından başlayan Geleceği Şehirleri Paneli'nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Suver, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Erdal Kayapınar, GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu ve DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz Sabah Gazetesi Ekonomi Müdür Yardımcısı Dilek Güngör'ün sorularını cevapladı.

Akıllı şehirler konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çalışma başlattığını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Suver, tüm şehirlerin entegre olduğu bir sisteme ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Bu çalışma sayesinde yerel yönetimlerin ve belediyelerin hazır hale getirileceği bilgisini veren Suver, "Akıllı şehirlerde kullanılacak teknolojilerin birbiriyle çalışabilmesini çok önemsiyoruz. Diğer yandan Ulusal Akıllı Şehirler Mimarisi çalışmasını da yürütüyoruz. Burada veri toplamadan, paylaşımına kadar tüm standartları belirlemiş olacağız. Akıllı şehir uygulamaları için bir taraftan teknik şartnameler hazırlanırken, diğer taraftan mevzuat çalışmalarımız devam ediyor. 2021 ilk çeyrekte tüm çalışmalarımızı tamamlamış olacağız. 2020 yılı sonuna kadar da 81 ilin akıllı şehir endeksini hazırlamış olacağız. Tüm belediyelerimizin yol haritası olacak. Tüm çalışmalar sayesinde şehirler gelişecek, günlük hayat kolaylaşacak. Kent kaynaklı sorunlar en aza inecek. 7 gün 24 saat yaşayan şehirler oluşturacağız. Şehirlere yapılan her yatırım geleceğe yapılan yatırım olacak. Güçlü Türkiye için güçlü şehirler oluşturacağız" dedi.

'PANDEMİ SÜRECİNDE İNSANLARIN KALESİ EVLERİ OLDU'
Pandemi süreciyle birlikte çok hızlı bir dönüşüm başladığına dikkat çeken Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, "Dönüşüp, değişiyoruz. Pandemi hepimizi birçok karar almak zorunda bıraktı. Gördük ki evler insanların kalesi" dedi. Türkiye'de inşaat sektörünün çok önde olduğuna vurgu yapan Özdemir, "İnşaat konusunda Çin'in Türkiye'nin rakibi olduğu söylenir. Ancak, Türkiye'nin yaptığı projeler yurtdışında çok daha fazla tercih ediliyor. En büyük havalimanının inşaatını gerçekleştirdik. Çanakkale Köprüsü'nün inşası devam ediyor. Yine pandemi sürecinde çok hızlı bir şekilde hastaneler inşa ettik ve devreye aldık. Pandemi sebebiyle ya da başka felaketler sebebiyle ihtiyaçlar değişiyor. Bunlara çok hızlı cevap verebilmek çok önemliydi ve bunu başardık" diye konuştu.

Şirket olarak kamu ortaklığıyla işler yaptıklarını hatırlatan Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Uludağ Elektrik ile elektrik dağıtım işi yapıyoruz. Burada Gökçeada'yı pilot bölge olarak seçtik. Burada kendi enerjisini üreten, kendine yeten bir alan oluşturmak istiyoruz. Orada enerji depolama alanı yapıp, yenilenebilir enerji kaynakları kullanmayı amaçlıyoruz."