Yunanistan'da alarm zilleri çalıyor! Yunan medyası "provokasyon" başlıkları attı

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de kuracağı yeni üs gündeme bomba gibi düştü. Gelişmeyi manşetten veren Yunan medyası 'provokasyon' başlıkları atıyor.

Türkiye ile Doğu Akdeniz'de girdiği bilek güreşini kaybeden ve çaresizce NAVTEX'in sona ermesini bekleyen Yunanistan, bir deniz üssü haberiyle allak bullak oldu.

Geçen hafta ABD ve Avrupa Birliği'nden (AB) beklediği desteği alamayan Yunanistan ve Güney Kıbrıs, AB'den Türkiye'ye karşı daha sert tutum almasını istiyor.

Lefkoşa'ya sürpriz bir ziyaret yapan Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, burada Rum mevkidaşı Nikos Christodoulides ve Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades ile görüştü.

Görüşmenin ardından kameraların karşısına geçen Dendias, Türkiye'yi provokasyon yapmakla suçladı, "AB'nin, ABD'nin net tavırlarına, Avrupa değerlerine, uluslararası hukuka saygısızlık teşkil ediyor… ve kabul edilemez bir militerleşme söz konusu" dedi.

Rum Bakan Christodoulides ise, Mısır, İsrail ve Lübnan ile deniz anlaşmaları yaptıklarını ve 'deniz yetki alanları kurmak üzere diğer komşu ülkelerle müzakereye hazır olduklarını' ifade etti.

DİĞER GALERİLER