Kim Jong-un hakkındaki rapor dünyayı titretti! Nükleer savaş...

Gelen son dakika haberine göre, ortaya çıkan yeni ABD askeri rapor, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un elindeki nükleer bombaları ve tonlarca kimyasal silahı ortaya koyarken, bunların ne denli yıkıcı olabileceğine dair detayları gözler önüne serdi.

Ülkesinin güçlü baskılar, askeri tehditler ve şantajlara karşı kendini eksiksiz bir biçimde ve kararlılıkla savunabilen bir ülke olduğunu her fırsatta dile getiren Kuzey Kore lideri Kim Jong-un hakkındaki rapor dünyayı titretti. İşte detaylar...

Bir ABD askeri raporu, Kuzey Kore'nin yaklaşık 60 kadar nükleer bomba ve 5 bin ton kimyasal silaha sahip olduğunu ve bunlardan asla vazgeçmeyi düşünmediğini iddia etti.

Geçen ay yayınlanan 'Kuzey Kore taktikleri' başlıklı raporda ABD Ordusu, ülkenin stoklarından vazgeçmesinin pek olası olmadığını belirterek, bunları rejim değişikliği isteyen ülkeler için caydırıcı olarak kullandığını da sözlerine ekledi.

Raporda, "Kuzey Kore nükleer silahları için tahminler, her yıl 6 yeni cihaz üretme kapasitesi ile 20-60 bomba arasında değişiyor" ifadeleri kullanıldı ve 2020 sonuna kadar bu sayının 60'tan 100'e ulaşabileceğini ekledi.

Rapora göre, 'Kuzey Kore nükleer silahlara sahip olmak istedi çünkü liderleri nükleer saldırı tehdidinin diğer ülkeleri bir rejim değişikliği düşünmekten alıkoyacağını düşünüyordu'.

DİĞER GALERİLER