Son dakika: İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson oldu | Boris Johnson Türk mü?

Son dakika haberine göre Theresa May'in istifasının ardından boşalan İngiltere Başbakanlığına Boris Johnson geldi. Boris Johnson bir dönem İngiltere Dışişleri Bakanlığı görevini de yapmıştı. İngiltere'nin yeni başbakanı Johnson'ın soyu Osmanlı İmparatorluğu'na dayanıyor. Boris Johnson'ın babasının Osmanlı'nın son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal'in torunu olduğu biliniyor. İşte İngiltere'nin Başbakanı Boris Johnson...

İngiltere'de Muhafazakar Parti liderliğine seçilen Boris Johnson, ülkenin yeni başbakanı oldu.

Parti üyelerinin posta yoluyla katıldığı oylamada, Johnson 92 bin 153 oy alırken, rakibi mevcut Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt 46 bin 656 oyda kaldı.

Böylece iktidardaki partinin liderlik koltuğuna oturan Johnson, aynı zamanda ülkenin yeni başbakanı olmaya hak kazandı.

Johnson, sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, "Brexit'i gerçekleştirme, ülkeyi birleştirme, Jeremy Corbyn'i (İşçi Partisi lideri) yenme zamanı." dedi.

Avrupa'daki müttefiklerle "dostluk" ve "demokratik öz yönetim" gibi iki eşit arzunun bir araya getirildiği kritik bir anın yaşandığını belirten Johnson, bu ikisinin "uzlaştırılamaz" olduğu yönündeki değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını savundu.

Johnson, konuşmasını, "Kampanya bitti, şimdi çalışma zamanı." ifadeleriyle bitirdi.

YARIN HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİNİ ALACAK
Başbakan Theresa May'in yarın Kraliçe 2. Elizabeth'e istifasını sunmasının ardından Johnson'ın, Buckingham Sarayı'na giderek yeni hükümeti kurma görevini alması bekleniyor.

May, Avrupa Birliği (AB) ile vardığı Brexit anlaşmasının parlamentoda 3 kez reddedilmesiyle parti içi muhalefetin baskısına dayanamayarak, liderlikten istifa etmiş ve yeni lider belirlenince başbakanlığı da bırakacağını açıklamıştı.

DİĞER GALERİLER