Bugünkü
Takvim

Dünya Papa'nın Irak ziyaretini konuşuyor: "Irak’ın kalkınması ve barışı için uluslararası topluma görev düşüyor"

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, ziyaret düzenlediği Bağdat'ta resmi törenle karşılandı. Katoliklerin dini lideri Papa Franciscus, Irak'ı riske atan bölgesel gerginliklere karşı durmak gerektiğini belirterek, "Irak'ın kalkınması ve barışı için uluslararası topluma görev düşüyor." dedi. Papa'nın bu ziyareti birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Peki Papa Irak'dan dünyaya ne mesaj verdi? Papa'nın ziyareti aslında ne anlama geliyor? İşte dünyanın konuşacağı yolculuğun detayları ve ziyaretin perde arkası.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, ziyaret düzenlediği Bağdat'ta resmi törenle karşılandı.
Korona virüs salgınında ilk kez İtalya dışına çıkan Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Irak'a tarihi ziyaret gerçekleştiriyor. Papa Francis, Uluslararası Bağdat Havalimanı'nda Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Papa, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geldi. Papa Francis, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih tarafından resmi törenle karşılandı.

Papa ve Salih, resmi törenin ardından ikili görüşmeye geçti. Siyasi parti liderleriyle de görüşmesi planlanan Papa Francis'in bir sonraki durağı Bağdat'taki Süryani Katolik Kilisesi olacak. Papa, Bağdat'taki Süryani Katolik Kilisesi'nde piskoposlar, rahipler ve din adamlarını ziyaret edecek. Tarihte ilk kez bir Papa, Irak'ı ziyaret ediyor.

"IRAK'IN KALKINMASI VE BARIŞI İÇİN ULUSLARARASI TOPLUMA GÖREV DÜŞÜYOR"
Katoliklerin dini lideri Papa Franciscus, Irak'ı riske atan bölgesel gerginliklere karşı durmak gerektiğini belirterek, "Irak'ın kalkınması ve barışı için uluslararası topluma görev düşüyor." dedi.

Papa, Bağdat'ta Cumhurbaşkanı Berhem Salih, siyasi liderler, sivil toplum kuruluşu (STK) liderleri ve diplomatlarla görüşmesinde konuşma yaptı.