Bugünkü
Takvim

ABD Doğu Akdeniz'de safını belli etti! Yunanistan'a patriotlardan sonra F-35

Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye karşı tahrikleri ile sürekli olarak gerilimi artıran Yunanistan, SİHA'ları durdurmak için yol ararken flaş bir gelişme yaşandı. Doğu Akdeniz krizinde Yunanistan'ın yanında saf tutan ABD skandal bir adım daha attı. ABD'nin Yunan sevdalısı Yunan sevdalısı Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt ABD'nin Yunanistan'a F-35 savaş uçağı satmaya hazır olduğunu ve Atina yönetiminin istediği zaman söz konusu adımın atılabileceğini açıkladı. İşte detaylar…

Doğu Akdeniz krizinin patlamasıyla Yunanistan'ın yanında saf tutan, Yunan ordusuyla birçok tatbikat yapan ve Girit Adası'na savaş gemisi gönderen ABD, Türkiye'ye meydan okuyan bir adım atıyor.

Yunanistan ve ABD ordusunun tatbikatlarını savaş uçağına binerek takip eden Yunan sevdalısı Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Washington'ın kararını Perşembe sabahı gazetecilerle paylaştı.

Geoffrey Pyatt, ABD'nin Yunanistan'a F-35 savaş uçağı satmaya hazır olduğunu ve Atina yönetiminin istediği zaman söz konusu adımın atılabileceğini açıkladı. Atina Büyükelçisi'nin verdiği bilgiye göre, masada ayrıca iki ülke arasında derin bir askeri işbirliği de var.

Büyükelçi Pyatt ABD'nin Yunan deniz kuvvetlerinin yenilenmesi için hazır olduğunu ve Atina'nın kararını beklediğini söyledi. Pyatt'a göre, Washington Yunanistan'a sunacağı teklif rakipsiz olacak.

Gazeteciler tarafından yöneltilen Türkiye-Yunanistan ilişkileri sorusuna da yanıt veren Pyatt, "Top Ankara'nın sahasında" dedi, Washington'ın Atina yönetimini desteklediğini savundu.