İşte Esed'in İdlib'de ele geçirdiği ilçe! Maarratünnuman hayalet kente döndü

Suriye'de Esed rejimi güçleri, Rusya'nın hava desteğiyle İdlib'in en büyük ilçesi Maarratünnuman'ın ilçe merkezini kuşatmaya aldı. Kuşatma sonrası Maarratünnuman hayalet kente döndü. İdlib'in en büyük ilçesi Maaratünnuman, Ekim 2012'de muhaliflerin eline geçmişti.

Esed rejimi ve destekçilerinin gece geç saatlerde ele geçirdiği Maarratünnuman ilçe merkezi, Rusya destekli rejim güçlerinin girmesinden hemen önce havadan drone ile görüntülendi. Görüntülerde, ilçe merkezindeki saldırıların yoğunluğu gözler önüne seriliyor.

Hedef gözetmeden yapılan saldırılar sonrasında, ilçedeki hemen her binanın zarar gördüğü ve tarihi mekanların da hasar aldığı görülüyor.

Osmanlı döneminden yapıların bulunduğu tarihi yerleşim, Maarratünnuman
İdlib'in güneyinde, Türkiye'ye 70 kilometre mesafede yer alan ilçe, Osmanlı döneminden han, cami ve medrese gibi yapıların bulunduğu tarihi bir yerleşim olarak biliniyor.

Ekim 2012'den bu yana muhalif grupların kontrolünde bulunan Maarratünnuman'ı hayalet kente dönüştüren saldırılar Kasım 2019'da başladı.

Halep - İdlib - Hama - Humus - Şam üzerinden Ürdün'e kadar uzanan M5 kara yolunun üzerinde yer almasıyla da stratejik öneme sahip ilçe, rejim güçlerinin yoğun saldırılarının aralıksız hedefi olmaya devam etti.

DİĞER GALERİLER