Bugünkü
Takvim

'le ilgili müthiş iddia!

Yoksa gelecek yıl...

  • Galatasaray
  • 23.05.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 23.05.2013 11:38
ABONE OL
Başkan Ünal Aysal'ın aldığı olağanüstü kongre kararı Florya'da moralleri sıfırladı. , Abdurrahim Albayrak ve Celal Gürcan'ın yeni yönetimde yer almaması halinde Teknik Direktör 'in çifte şampiyonluğa rağmen görevinden ayrılabileceği konuşuluyor

Tarihinin en başarılı sezonlarından birini yaşayan , "zafer coşkusunu" rafa kaldırdı, kriz paketini vitrine çıkardı. Sarı-kırmızılı ekip son yıllarda sıkça yakalandığı "kronik" hastalığına bir kez daha teslim oldu ve genel kurul sancısıyla sıkıntılı bir sürece girdi.

GALATASARAY'DA HANGİ OYUNCULAR YOLCU? TIKLAYIN...

Öncelikle Başkan Ünal Aysal, Kalamış'taki olağan toplantıya hazırlıklı gitti. Galatasaray'da kurmak istediği kurumsal yapının tıkandığını düşünüyor en başından bu yana sadece profesyonellerle muhatap olmak istiyordu. Ama en ufak işlerde dahi eski alışkanlıklar devam ediyor, Başkan da bu durumdan rahatsız oluyordu. Tüzük de yönetim kurulu üyelerine geniş sorumluluklar tanıyordu. Kurulmak istenen profesyonel yapıda ise bu pozisyonlar taca atılıyor, "Davul bizde, tokmak başkasında" hayıflanmaları geliyordu. Aysal'a göre yöneticiler sadece denetlemek ve yönetmekle sorumlu idi.

En basit bir konuda bile karşısındakinin fikrini dinleyen "Ya öyle mi? Neden olmasın" diyebilen Aysal nedense önceki gün Adnan Öztürk ve Refik Arkan'ın itirazlarına karşın kararını değiştirmedi. İkinci Başkan Ali Dürüst ise son derece yapıcı bir konuşmadan sonra "Başkanlık sistemi vardır. Önünü açmalıyız" dese de aslında seçim lafına hiç de sıcak bakmadı.

"Köprü geçilirken at değiştirilir mi?" diye malum atasözümüz var. Aysal'a göre ise pekala değiştirilir! Çünkü, 100 yılı devirmiş kulüpler artık dernek mantığıyla yönetilemez. Bu kulüpler sadece büyük şirket stratejesiyle hedeflerine ulaşabilirdi.

Olağanüstü seçimle göreve gelecek yönetimin görev süresi ise sıkı bır tartışma yaratacak gibi duruyor. Hatta başladı bile. Çünkü kimisi 1 kimisi 3 yıl diyor, yeni yönetimin iktidarına. Ne var ki 2011'de de eski Başkan Adnan Polat'ın iki yılı kalmasına karşın olağanüstü bir seçim olmuş ama Ünal Aysal yönetimi 3 yıllığına koltuğa oturmuştu. Dolasıyla şimdi de durum farklı olmayacak. 1 yıl da ısrar edenler "Yönetimin toplu istifası yok" diyor. Ancak bir detay es geçiliyor. O da hukuk dilinde bir yönetim seçim kararı aldığı vakit aynı zamanda istifa da ediyor. Yani bazı yöneticiler istifa ettiğinin şuan bile farkında değil!

Şimdi gelelim en kritik soruya.. Florya bu süreçten etkilenir mi? Operasyonun moralleri sıfırladığı söyleniyor. Florya'ya yakın bir kaynağım, "Sorumluluk başkanın artık. Şimdi tablo tersine döndü. Çalışan sistem çalışmaz hale gelecek. Eski yönetim gece-gündüz çalıştı. Ne var ki tezgah kuruldu ve operasyon yapıldı" ifadelerini kullandı. Devamında ise Terim'le ilgili şu çarpıcı sözler geldi: "Fatih hoca eski yönetimle göreve geldi. Şimdi onlar gitti diye bırakırsa şaşırmayın. Kaldı ki en yakınındaki isimler Ali Dürüst, Abdurrahim Albayrak ve Celal Gürcan yönetimden ayrılıyor."

Sonuç olarak Galatasaray gibi muhafazakâr ve statükocu bir camiada genel trendi bozan hamlelere pek sıcak bakılmaz. Aysal'ın karşısına 22 Haziran'daki seçimde mutlaka bir isim çıkarılacaktır. 30 yılda ancak tüzüğünü değiştirebilen kulüpte 15 kişilik yönetici sayısının düşürülmesi ise mümkün görünmüyor. Çünkü bunun için ne zaman ne altyapı çalışması var.

KRİTİK GÜN 22 HAZİRAN
Galatasaray'da olağanüstü seçimli genel kurul tarihi belli oldu. Sarı-kırmızılı kulüp, genel kurulun, yeterli çoğunluk sağlanması halinde 15 Haziran Cumartesi günü, aksi takdirde 22 Haziran Cumartesi günü yapılacağını duyurdu.

kalan karakter 1000

GSHC GSHC

Profesyonel yönetim doğru bir iş, ama iş sahaya gelince gönül işi oluyor. Dolyısıyla profesyonel yönetimin yanında taraftarla gönül bağlantısını kuracak Dürüst, Albayrak ve (Tulun'un yerine de) Üstünel gibilerinin de olması gerek. GS bir kulüptür, ticaret şirketi değil. "Ben iş adamıyım, kulübü şirketim gibi yönetirim" gibi laflar taraftarı soğutuyor. GS denince akla profesyonel yöneticiler değil, taraftarın ve tüm Türkiye'nün aklına gönül bağı kurulmuş olan isimler geliyor, Metin Oktay, Fatih Terim gibi, başkanlardan da Selahattin Beyazıt, Alp Yalman ve de 20:45 Adnan Polat gibi !

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 24.05.2013 07:50
ali ali

GS yönetimi önümüzdeki sene feneri şampiyon yapmak için kriz çıkardı sanırım...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 23.05.2013 12:48
Ihsan Ihsan

bunlar cikar feneri suclar olanlar icin simdi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır3
cevapla 23.05.2013 10:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.