• Emlak&OTO
  • 22.12.2017
  • Son Güncelleme: 21.12.2017 - 23:33

Çevreci proje dediğin böyle olur

’nın Validebağ Konakları şantiyesinde ortaya çıkan bu manzara, görenlere ‘Çevreci proje dediğin böyle olur’ dedirtiyor

Çevreci proje dediğin böyle olur
Günümüzde, tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat ve gayrimenkul sektörünün de yönünü belirleyen en önemli kriterlerin başında çevre hassasiyeti geliyor. İnşaat şirketleri, projelerinde enerji tasarrufundan yeşili ön plana çıkaran tasarımlara kadar pek çok konuda çevresel kriterlere uyum sağlamak için büyük çaba ve para sarf ediyor, ek maliyetlere seve seve katlanıyor. Birçok proje LEED, BREAM, DGNB gibi çevresel sertifika programlarına uyumlu olarak inşa ediliyor. Ama galiba hiçbir çaba, Dap Yapı'nın Validebağ Konakları şantiyesinde ortaya çıkan manzara kadar insanı mutlu etmiyor, içini ısıtmıyor.

BİR AĞACI KORUMAK
Koşuyolu'nda, belki de İstanbul'un merkezindeki yeşili en bol bölgelerden birinde inşa edildiği halde, Validebağ Konakları'nda bir tek ağacı koruyabilmek için gösterilen hassasiyet "Çevreci proje dediğin böyle olur" dedirtiyor. Ve anlaşılıyor ki İstanbul'un yoğun bir dönüşüm sürecine girdiği bu dönemde, her türlü çabaya rağmen 'kenti betonlaştırma' eleştirileriyle karşı karşıya kalan inşaat sektöründe, bir ağacı kurtarabilmek için artık hiç de azımsanamayacak maliyetler göze alınabiliyor.

KORUNUN YANI BAŞINDA
■ Validebağ Konakları, aslında ağaç hasreti çekilen bir bölgede yükselmiyor. Validebağ Korusu'nun hemen yanı başında yükselen proje, doğayla iç içe bir yaşam sunma hedefiyle hayata geçiriliyor. Valibağ Konakları'nın mimari konsepti de bu hedeften yola çıkılarak oluşturulmuş. Az katlı ve konak tarzında tasarlanan bloklar, sadece 5'er kattan ibaret. Bu projesinde koru manzarasıyla yetinmeyen , blokların arasındaki geniş iç bahçelerde iddialı bir peyzaj oluşturmayı planlıyor. İç bahçelere, yürüyüş yollarının, süs havuzlarının ve bir de göletin eşlik etmesi planlar arasında yer alıyor.

Yavuz KARAMAN

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

60 SANİYEDE SON 24 SAAT