Bugünkü
Takvim

in fiyatı belli oldu

Sanayi Bakanı Nihat Ergün açıkladı: in maliyeti 20-25 bin lira olacak.

  • Emlak&OTO
  • 29.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 29.09.2011 20:49
ABONE OL
Yerli otonun fiyatı belli oldu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, le ilgili olarak, ''Yaklaşık 20-25 bin TL'lik bir maliyeti olan otomobilin üretimi, tasarımı, pazarlanması iç pazar açısından hesaba katıldı ve üretimle ilgili çalışmalar bu çerçevede yapıldı'' dedi.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından hazırlanan yerli otomobil raporu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'e sunuldu.

Bakan Ergün'ün konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin otomobil sektöründeki 50 yıllık deneyimi sonucunda yerli bir marka ve model oluşturma çalışmalarına başlatılmasını istediklerini söyledi.

Türkiye'nin hem iç pazarının hem de dış şartlarda Türkiye'nin yükselen konumunun bu sektörde adım atmayı gerekli kıldığını anlatan Ergün, ''Bunun için ilk biraya geleceğimiz kişiler Türk otomotiv sektöründe sanayici olan arkadaşlarımızdı. OSD ile biraraya geldik, bu 50 yıllık birikimin bize ne fırsatlar sunduğunu, böyle bir şey yapabilmek için nasıl bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu, kendilerinin ortak bir görüş oluşturup oluşturamayacağı konusunda bir değerlendirme yaptık'' dedi.

OSD'nin bunun için kendilerinden bir süre istediğini kaydeden Ergün, çünkü bir sivil toplum örgütü çatısı altında toplanan bu kişilerin aynı zamanda birbirine rakip ve başka yabancı ortakları olan firmalar olduğunu kaydetti. OSD'nin de bir ''rekabet öncesi işbirliği çalışması'' gerçekleştirdiğini ifade eden Ergün, şöyle konuştu:

''8 aya yakın bir zamandır bu çalışmayı arkadaşlar sürdürdüler. Ayrıntılı bir çalışma yaptılar. Sonuç itibariyle teknik, yani tasarımdan üretim safhalarına varana kadar, A'dan Z'ye her şeyinin Türkiye'de üretileceği bir modelin veya onun biraz daha farklı modellerini... Nasıl bizim yan sanayimiz başka ülkelerin markalarına parça satıyorsa, bizim ortaya koyacağımız modele, markaya da başka ülkenin yan sanayisinden parçalar alabiliriz. Bunun ortaya çıkaracağı maliyetleri arkadaşlarımız çalıştılar.''

SATIŞ VE PAZARLAMA BOYUTU

Konunun ikinci boyutunun pazarlama ve satış boyutu olduğunu anlatan Ergün, iç pazar, yakın pazarlar ve Avrupa pazarlarında bu otomobilin yer bulabilmesi için nasıl bir çalışma yapmak gerektiğini ve bunun maliyetlerinin de çalışmada yer aldığını söyledi.

Üretilmesi planlanan otomobilin, pazarda en geniş kitlelere hitap eden bir otomobil olması üzerinde çalıştığını belirten Bakan Ergün, ''Yaklaşık 20-25 bin TL'lik maliyeti olan bir otomobilin üretimi, tasarımı, pazarlanması iç pazar açısından ortalama hesaba katıldı ve üretimle ilgili çalışmalar bu çerçevede yapıldı'' diye konuştu.

Bu çalışmanın bir fizibilite raporu olmadığına vurgu yapan Ergün, OSD başkanıyla ''bu iş neden yapılamaz'' konusunda değil, ''bu çalışma nasıl yapılabilir'' üzerinde konuştuklarını ve çalışmanın da bu çerçevede yapıldığını bildirdi. Ergün, '''Arkadaşlarımız nasıl yapılabileceğine dair bir yol haritasını önümüze koymuş olacak, yaptıkları çalışmadan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum'' dedi.

kalan karakter 1000

anadol anadol

su anki vergilerle 40 bine gelir fiyati. 40 bine de ne oldugu belli olmayan bir markayi kimse almaz, piyasada guvenilir yabanci markalar varken. oya yonelik gostermelik sovlardan biri daha..

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 29.09.2011 20:13
es  es  es  ki  ki  ki. es es es ki ki ki.

Parası olan alır arkadaşlar, biz emeklilerde isteriz ama devletimiz geçinecek parayı daha veremiyor.ama kendilerine oldumu anında buluyorlar. neyse SEÇİMLERDE görüşeceğiz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 29.09.2011 20:12
cmeric cmeric

lütfen hemen üretime başlansın !.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır3
cevapla 29.09.2011 17:55
gurbetci gurbetci

ciksin hemen siparis verecem italyanlardan asagiya kalir yanimiz olmadigini en sonunda kanitliyacagiz yapandan allah razi olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır2
cevapla 29.09.2011 17:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.