Bugünkü
Takvim

Sınır karakolları sil baştan

, Güney Doğu dağlarındaki 250 nun hepsini yeni baştan inşa ediyor. 10’u teslim edildi, 150’sinin inşaatı sürüyor.

  • Emlak&OTO
  • 29.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 07.10.2017 07:06
ABONE OL
Sınır karakolları sil baştan
Türkiye Gazetesinin haberine göre, Terör örgütü PKK'nın ilk eylemlerini gerçekleştirdiği Eruh ve Şemdinli baskınlarının üzerinden 27 yıl geçti. Bu süreçte Güneydoğu'daki karakollara yönelik saldırılarda yüzlerce askerimiz şehit düştü. Son olarak geçtiğimiz hafta Siirt'teki Belenoluk Karakolu'na yapılan baskın girişiminde 6 vatan evlatı daha katledildi. Ardı arkası kesilmeyen saldırılar üzerine hükümet geçtiğimiz yıl, bütün sınır karakollarının yenilenmesi kararını vermişti. Bu görevi de Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı () üstlendi. Projeleri Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hazırlanan 250 karakoldan 152'sinin inşaatına başlandı. Yapımı tamamlanan 10 karakol sessiz sedasız Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi.

GENELKURMAY İSTEDİ
Yeni sınır karakolları Genelkurmay Başkanlığı'nın talepleri doğrultusunda H tipi şeklinde projelendirildi. Karakollar özellikle bölgeye en hakim tepe noktalarına yapılıyor. 80 santim kalınlığındaki dış duvarlar havan ve roket saldırılarına karşı güçlendirilmiş malzemeyle inşa ediliyor. Binaların çatısı havan toplarına karşı dayanıklı, dış kapıların tamamı çelik, pencereler de kurşun geçirmez camla kaplı. Karakolun dışı da üç aşamalı özel betonarme duvarlarla çevriliyor. Yatakhane ve yemekhane gibi askerlerin toplu olarak bulunduğu bölümler karakolun tam ortasında yeralıyor. Depolarda bir hafta yetecek kadar yiyecek-içecek ve cephane mevcut.

ASKERE SÜPER GÜVENLİK
Karakollarda Mehmetçiğin güvenliği için ne gerekiyorsa düşünülmüş. 12 metre yüksekliğindeki kuleler nöbet tutan askerleri, taciz atışı ve keskin nişancı tehlikesine karşı korumak için özel tasarlandı. Askerler nöbet mevzilerine açık alandan değil, yeraltından tüneller aracılığıyla ulaşıyor. Karakol çevresinin emniyeti ise Aselsan tarafından geliştirilen "izci" adı verilen uzaktan kumandalı robot araçlarla sağlanıyor. 8 kilometreyi rahatlıkla görebilen elektronik ateşleme sistemli termal kameralar 7 gün 24 saat çalışıyor. Hareket eden bütün cisimler, hatta kuşlar bile izlenebiliyor.

BU TABLO 27 YIL SONRA DEĞİŞTİ
PKK, 27 yıl boyunca Aktütün ve Dağlıca gibi sınır karakollarına yaptığı saldırılarda yüzlerce askerimizi şehit etti. Güvenlik açısından yetersiz olan bu karakollar artık TOKİ sayesinde bir kaleden farksız olacak.

kalan karakter 1000

birol aydın izmir birol aydın izmir

sınır karakollarını bilgisini az vermişsiniz.daha detaylı açıklama yapsaydınız bari.ayıp ya.gizli tutulması gerekir böyle bilgilerin

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 30.09.2011 01:31
NECO NECO

YA BEYLER ADAMALAR ROKETATARLA SALDIRIYORLAR BIZIM ASKERLERIMIZ KELES YADA G3 LE BIZDE ROKETA ATAR YOKMUUUUUUU ANLAMADIM GITTI BU ISI ANLAYAN VARSA ACIKLASIN SAYGILARIMLA

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 29.09.2011 21:33
adem adem

şimdi bazı kuru muhalifler ne yapsakta baltalasak diyecekler ihale yandaş muhabbeti de cabası ama şunu anlayamıyorum 100 binlerce dolarlık füze yerine geniş güvenlikli karakol daha mantıklı destekliyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır2
cevapla 29.09.2011 16:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.