Bugünkü
Takvim
  • Emlak&OTO
  • 18.02.2011 00:00
  • Son Güncelleme: 18.02.2011 11:53

Konut si kullanacaklar 1 Mart'ta dikkat!

Gayrimenkul değerleme şirketleri lara ekspertiz hizmeti veriyor.

Konut kredisi kullanacaklar 1 Mart'ta dikkat!
Yani bir kişi satın alacağı emlak ile ilgili olarak ya başvurusunda bulunduğunda banka o emlakın gerçek değerini bu kuruluşlara hesaplatıyor. Radikal'e göre, çıkan değere göre kredi veren bankalar ev ya da işyerini de aynı değer üzerinden ipotek ediyor. Bu yüzden emlak kredisinde değerleme işi hayati önem taşıyor.

1 Ocak 2011 itibariyle bankalar ekspertiz işinde BDDK veya SPK tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketleri ile çalışabiliyor. Yılbaşı öncesinde böyle bir zorunluluk yoktu, bankalar istedikleri şirketler ile çalışabiliyordu. İddialara göre sektördeki şirket enflasyonundan faydalanan bankalar bu kuruluşlara son dört yıldır hiçbir zam yapmadı. Buna göre şirketler söz konusu dört yılda bankalardan ekspertiz başına 250 TL civarında bir bedel aldı.

Yılbaşı itibariyle BDDK'nın lisanslı şirketlerle çalışma zorunluluğu getirmesi bu kuruluşlar için fırsat oldu.

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği çatısı altında bir araya gelen lisanslı değerleme uzmanları, 7 Ocak'ta aldıkları zam kararını tüm bankalara gönderdi. Yazıda 1 Mart 2011 itibariyle SPK ve BDDK tarafından yetkilendirilmiş olan değerleme şirketlerinin konut başına KDV hariç 350 liradan ucuza raporlama yapmayacağı vurgulandı.

Bankalar zamma karşı

250 lira civarındaki ücretlerin 350 liraya çıkmasını fahiş zam olarak değerlendiren bankalar değerleme şirketlerinin zam talebini olumlu karşılamış değil.

Radikal'in sorularını değerlendiren bir değerleme şirketi sahibi "Bu ücretler yaklaşık olarak 2007 yılının ilk çeyreğinde oluşmuş ve sabit kalmıştır. Şirketlerin çalıştıkları bankalara yaklaşık 4 yıldır ücretlerin arttırılması talepleri olmuş, ancak bankalar ağız birliği etmişcesine bu konuyu tartışmaya bile açmadı" diye konuştu.

'Şimdi elimiz daha güçlü'


Kendilerine ortalama 250 TL ödenmesine rağmen bankaların müşterilerinden ekspertiz ücreti adı altında 500-1000 lira tahsil ettiğini öne süren aynı yetkili, "Bankalar BDDK kararına kadar, lisanslı olmayan şirket, emlakçı ve şube personeli ile de ekspertiz raporu düzenleyebiliyordu. Bizim herhangi bir pazarlık şansımız yoktu. Son dört yıldır bizi mağdur eden bankalara karşı şimdi elimiz daha güçlü. Ücret artış talebimiz çok normal" dedi.

kalan karakter 1000

mehmet demir kaya mehmet demir kaya

bankaların hepsi 3 kağıtcı ekspersiz ücreti 450,00 banka dosya masrafı 750,00 istiyor ipotekyazısını kaldırmak için 200,00 daha sıralıyımı kart ücreti yılık aidat derkan insanları kaz ğibi soyorlar çalışanların çoğu müştariyi azarlıyor sanki babalarının çifliği insan mecbur kalmasa almıyacak malum hayat şartları bu hale getirdi bddk kurumunu dinleyen ve uyan yok yazacak çok şey varama onları Allah bildiği gibi yapsın selamlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.03.2011 18:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.