Bugünkü
Takvim

Bu larda peşinat ve faiz yok!

, 'nin her bölgesinde yoksul vatandaşların oturacağı 50 bin yapılacağını açıkladı.

  • Emlak&OTO
  • 08.02.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 09.03.2011 15:10
ABONE OL
Bu konutlarda peşinat ve faiz yok!
lar, ihtiyaç sahiplerine peşinatsız ve faizsiz olarak aylık sadece 100 TL taksitle verilecek. Ödeme gücü olmayan vatandaşlardan ise iş bulana kadar bu miktar da alınmayacak. Projenin 5 yıl içerisinde bitirilmesi planlanıyor.

Hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar için hükümet, Cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesini başlatıyor. Zaman'da yer alan habere göre 'nin her bölgesinde yoksulların oturacağı tek veya iki odalı konutlar yapılacak. TOKİ ile protokolün imzalandığını belirten , projenin ayrıntılarını açıkladı. Buna göre konutlar ihtiyaç sahiplerine peşinatsız, faizsiz ve aylık 100 TL taksitle satılacak. Ödeme gücü olmayan vatandaşlardan ise iş buluncaya kadar 100 liralık aylık taksitler de alınmayacak.

Amerika'da resmî temaslarda bulunan Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, sosyal devlet olmanın gereği olarak her zaman fakirin, fukaranın yanında olacaklarını söyledi. Yazıcı, "Amerika'ya gelmeden önce protokolü imzaladık. TOKİ'nin ürettiği 2-3 odalı 12 bin konut vardı. Şimdi bunun sayısını 50 bine çıkarıyoruz." dedi. Bakan Yazıcı, tahminî olarak 5 yıl içerisinde bitirilmesi beklenen konutların ortalama 2 milyar liraya mal olacağını kaydetti.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, sosyal yardımları tek çatı altında toplayacaklarını da söyledi. Bakan Yazıcı'nın açıklamasına göre vatandaşlara yapılan yardımların hepsinin ismi 'asgari geçim yardımı' olacak. Halk arasında Fak–Fuk–Fon olarak bilinen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da bütün yardımları koordine eden "Sosyal Yardım ve Hizmet Başkanlığı" olarak yeniden yapılandırılacak. Yeşil kart, 65 yaş aylığı gibi bütün ayni ve nakdi yardımlar bu kurumun bünyesinde olacak. Yoksullara yapılan yardım yönteminde de değişikliğe gidiliyor. Yardımlar tek sefer yerine düzenli bir şekilde ödenecek. Bu arada Türkiye'nin yoksulluk haritası çıkarılırken, yoksullar arasında da sınıflandırma yapılacak. Devletin bütün birimleri bu yoksulluk veri tabanını kullanacak.

Türkiye'deki yoksulluk oranına da değinen Yazıcı, 7 milyarlık dünyada 1,5 milyar insanın günde 1 doların altında bir parayla geçimini sağladığını, Türkiye'de bu durumda olan tek bir kişi bile olmadığını söyledi. Yazıcı, Türkiye'de günlük 4 doların altında gelire sahip 370 bin kişi olduğunu, amaçlarının 2023 yılında bu sayıyı sıfırlamak olduğunu kaydetti. Devlet Bakanı Yazıcı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir süre önce açıkladığı yoksul vatandaşlara düzenli maaş projesini de değerlendirdi. "Var da biz mi vermedik?" diyen Yazıcı, Kılıçdaroğlu'nun 'yoksula maaş' vaadini şöyle değerlendirdi:

"Bunun kaynağı nerede? Çıkınından mı verecek? Sayın Kılıçdaroğlu herhalde bir dönem eskaza iktidara gelirsek diye düşünüyor, ne var ne yok millete dağıtıp gidecek. Ama Türkiye'nin imkanları belli. Önce kendi belediyelerinde versinler de uygulamayı görelim."

12 BİN KONUT HAZIR

Yoksul vatandaşlar için TOKİ'nin ürettiği 2-3 odalı 12 bin konut bulunuyor. Bu rakam 50 bine çıkarılacak. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılacak bütün yardımları tek çatı altında toplayacaklarını açıkladı. Bunun için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (Fak-Fuk-Fon) yeniden yapılandırılacak.

kalan karakter 1000

yakupaytekin yakupaytekin

cokgüzelbi proje ama bu ülkede askari ücretle calısan insanlar da yoksul bu evlerden askari ücretliye de verilmesinide istiyoruz
askari ücretle calısanda yoksul onlarda bekler

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 08.02.2011 09:27
Yıldıray OCAK Yıldıray OCAK

TOKİ YAPMIŞ OLDUĞU EVLERİ YÜZÜNÜN AKIYLA TESLİM EDEBİLMİŞMİ BİR SORUN BAKALIM
PARA BOL HARCAYIN BAKALIM TOKİ BABASININ PARASIYLA YAPIYOR ZATEN.DENETLEMEDE YOK NİYE BU BÖYLE OLMUŞ DİYENDE YOK BOL KESEDEN ATMAK KOLAY.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 08.02.2011 09:04
ali ali

toki ye evet ama bu bakan beye inanmıyorum memur düşmanı

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 08.02.2011 09:01
ALAYINA REST ALAYINA REST

hay allah razı olsun çok güldüm fıkra gibi bakanlar fıkra gibi olaylar . gülüyoruz napalım ağlanacak halimize.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 08.02.2011 08:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.