Bugünkü
Takvim

Ev almak için aceleci davranın!

Banka faiz oranlarının yüzde 1'in altına düştüğü şu günlerde, vatandaşların elini çabuk tutarak ev sahibi olma fırsatını değerlendirmesi gerektiği bildirildi.

  • Emlak&OTO
  • 22.10.2009 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 22.10.2009 12:05
ABONE OL
Mersin Tüm Emlakçılar Meslek Odası (METEMO) Başkanı Yavuz Selim Madenli, yaptığı açıklamada, bankaların kendileri arasında adeta faiz düşürme yarışına girdiğini savunarak, tüketicilerin bu fırsatı değerlendirmesini istedi.

Faiz oranlarının en düşük seviyede olduğu şu günlerde ev fiyatlarının da oldukça uygun olduğunu belirten Madenli, ''Mülk almayı düşünenler elini çabuk tutsun. Çünkü mülk sahibi olmanın tam zamanı'' dedi.

Bazı kesimlerin banka kredilerinin daha da düşeceğini umut ederek, beklemeye çekildiğini anlatan Madenli, şöyle devam etti:

''Faizlerin daha düşmesini beklemeyin, konutunuzu alın. Uzmanların daha da düşmez dediği faiz oranları ola ki düşerse, yeniden Mortgage Kredisinden yararlanarak, yeniden yapılanma fırsatını değerlendirebilirsiniz. O nedenle krediler daha da düşer diye beklentileri ertelemenin bir anlamı yok.''
Son dönemlerde sektördeki iş kayıplarına işaret eden Madenli, şunları kaydetti:

''Şu dönemlerde kredi faiz oranları düşük olmasına rağmen, pek fazla ev alım satımı gerçekleşmiyor. Çünkü herkes de bir tedirginlik sezinliyoruz. Söz konusu durgunluğun bir sonucu olarak ev fiyatları geçen seneye göre yüzde 15 civarında düşük. O nedenle şimdi ev alacak kişi, hem düşük faiz oranından hem de cazip ev fiyatlarından yararlanabilir. Bir başka deyişle, şu an ev alan bir taşla iki kuş vurur.''

''HER KESEYE UYGUN KONUT ALMAK MÜMKÜN''
Madenli, 321 kilometre sahil şeridine sahip Mersin'de her keseye uygun konut bulunduğunu belirtti.
Mersin'de 35 bin ile 450 bin TL arasında tercihlerine göre ev sahibi olabilme şansı bulunduğuna dikkati çeken Madenli, ''istedikleri bölgeden, imkanları ölçüde ev alabilme şanslarına sahipler'' diye konuştu.
Madenli, banka faizlerinin daha düşmesini bekleyenlere seslenerek, ''Ev fiyatlar yükselmeden konut almaya bakın. Faizlerin daha da düşmesini bekleyenler, ilerleyen günlerde ev fiyatlarının artması ile karşı karşıya kalabilir'' dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.