İsrail'e ihracat kısıtlaması genişletildi! Ticaret Bakanlığı duyurdu... 3. ülkelerin ürününe bile geçit yok

9 Nisan 2024'ten bu yana İsrail'e uygulanan ihracat kısıtlaması genişletildi. Ticaret Bakanlığı, kısıtlamaya tabi olan 54 ürün grubundaki 1019 ürünün 9 Nisan'dan bu yana ihracat tescil işleminin yapılmadığını net bir dille açıkladı. Böylelikle 3. ülkelerin Türkiye üzerinden İsrail'e ürün göndermesinin önüne geçildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada "Türkiye Cumhuriyeti olarak ilk günden beri yanlarında olduğumuz Filistinli kardeşlerimizin her zaman her alanda her platformda yanlarında olmaya devam edeceğiz" ifadelerine yer verildi.

Giriş Tarihi 16 Nisan 2024, 12:02 Güncelleme 16 Nisan 2024, 14:06
İsrail’e ihracat kısıtlaması genişletildi! Ticaret Bakanlığı duyurdu... 3. ülkelerin ürününe bile geçit yok

İÇİNDEKİLER

Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan 2024'ten bu yana İsrail'e uygulanan ihracat kısıtlamasıyla ilgili açıklama yayımladı.

"İsrail'le ticaret devam ediyor" yalanını sistematik bir şekilde yürüten muhalefetin kadrolu tetikçilerine tokat gibi yanıt verilen Bakanlık açıklamasında "Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetinin bu konuda aldığı karar, üzerinde kötü niyetli spekülasyonlara fırsat vermeyecek kadar açık ve nettir ve sıkı bir şekilde uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın bu tür yalan ve yanlış haberlere itibar etmemelerini ve müsterih olmalarını rica ederiz" denildi.


Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Ticaret Bakanlığı'nın 9 Nisan 2024 tarihinde yayınladığı İsrail ile ihracat kısıtlamasına tabi olan 54 ürün grubundaki 1019 ürüne, 9 Nisan 2024, saat 09.00'dan itibaren gümrüklerimizde ihracat tescil işlemi kesinlikle yapılmamaktadır.

Ayrıca söz konusu 1019 ürünün, antrepolar, serbest bölgeler, geçici depolama yerleri ve transit ticaret yoluyla dahi İsrail'e gönderilmeleri de bu kısıtlama kapsamına dahil edilmiştir.


Hal böyle iken, kısıtlama kararının alındığı 9 Nisan 2024 tarihinden önce gümrükte ihracat tescili yapılmış herhangi bir yasak kapsamındaki ürünün yola çıkmasını tezvirat haline getirme çabası, sadece uluslararası dış ticaret, gümrükleme, lojistik mevzuatını ve prosedürlerini bilmemekle, ya da kötü niyetle açıklanabilir.


"FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ"

Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetinin bu konuda aldığı karar, üzerinde kötü niyetli spekülasyonlara fırsat vermeyecek kadar açık ve nettir ve sıkı bir şekilde uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın bu tür yalan ve yanlış haberlere itibar etmemelerini ve müsterih olmalarını rica ederiz.

Türkiye Cumhuriyeti olarak ilk günden beri yanlarında olduğumuz Filistinli kardeşlerimizin her zaman her alanda her platformda yanlarında olmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN