Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Ekonomi
 • 10.06.2021 18:49
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 10.06.2021 18:49
ABONE OL

10 Haziran yatan iller hangileri? hangi illerde yattı?

yatan iller 10 Haziran! nın yatıp yatmadığı merak ediliyor. hangileri sorusuna 10 Haziran günü yanıt aranıyor. Durumları uygun olmayan, hasta ya da yaşlı bakıma muhtaç kişiler evde bakım maaşlarından faydalanabiliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen evde bakım parası başvurusu için gerekli şartlar https://www.ailevecalisma.gov.tr üzerinden incelenebiliyor. İşte; 10 Haziran evde bakım maaşı yatan iller!

10 Haziran evde bakım maaşı yatan iller hangileri? Evde bakım parası hangi illerde yattı?

10 Haziran evde bakım maaşı yatan iller hangileri? Evde bakım parası yatan iller sorgulanan konulardan birisi. Her ay düzenli olarak farklı illerde ve farklı tarihlerde yatırılan evde bakım maaşlarından binlerce kişi faydalanıyor. Gerekli şartları yerine getiren kişilere, evde bakım parası ödemesi yapılıyor. Haziran ayı maaşının yatıp yatmadığı ise merak ediliyor. Peki; 10 Haziran evde bakım maaşı yatan iller hangileri?

10 HAZİRAN EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER!

Haziran ayı evde bakım maaşları heüz yatırılmaya başlanmadı. Maaşlar yatırıldığı takdirde haberimizden öğrenebilirsiniz.

2021 EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR?

Engelli bireylerin evde bakımlarının sağlanması için Evde Bakım Yardımı hizmeti verilmekte olup 2021 yılı ilk altı aylık dönemi için Evde Bakım Yardımı kapsamında kişi başına ödenecek yardım miktarı 1.657,86 TL'ye yükselmiştir.

EVDE BAKIM AYLIĞI SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Evde Bakım aylığı ödemelerinin hesabınıza yatıp yatmadığını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın ve tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

   SMS İLE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

   Maaşlarınızı Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747'e SMS atarak sorgulayabilirsiniz. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir. Ziraat Bankası sms kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.

   EVDE BAKIM AYLIĞI NASIL TAKİP EDİLİR?

   Engelli aylığından yararlanmak isteyen kişiler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nden aldıkları sevk ile sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gidiyorlar. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve engellilik oranına göre belirlenen evde bakım aylığı bağlanıyor.

   EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR?

   Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış hastalara bakan kişilere devlet tarafından verilen hasta bakım parasıdır. Bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış hastalara bakan kişilere verilir.

   Tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3'ünden az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen aylığa evde bakım aylığı denir.

   EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

   Evde bakım maaşı alabilmek için aşağıdaki 3 şartın bulunması gerekiyor:

   1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

   2) Bakıma muhtaçlık kriteri,

   3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa 'İlçe Müdürlüklerine' başvuru yapılıyor.

   Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa 'İlçe Müdürlüklerine' başvuru yapılıyor.