Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Ekonomi
 • 03.05.2021 14:30
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 03.05.2021 14:30
ABONE OL

? ? Altın alış ve satışı var mı?

Korona virus salgınıyla mücadele kapsamında tam kapanma kararının alınmasıyla birlikte vatandaşlar ? sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Altın almak ya da bpzdurmak isteyenler tam kapanma süreci olan 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında bu işlemlerin yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. İçişleri Bakanlığı 81 il valiliklerine yeni genelgeyi gönderdi ve tam kapanmadan muaf olan yerlerin listesi de belli oldu. Peki kuyumcular da bu listeye dahil mi, altın alış ve satışı var mı?

Kuyumcular bugün açık mı?

Kuyumcular bugün açık mı? Tam kapanmada kuyumcular çalışıyor mu? Altın alış ve satışı var mı? sorgulamaları arama motorları üzerinden sıklıkla yapılır oldu. Özellikle altın yatırımcılarını yakından ilgilendiren kuyumcuların açık olup olmadığını bilgisi geldi mi? Tam kapanmadan muaf olan işletmeler arasında yer alıyor. Altın alıp satmak isteyen vatandaşlar 17 Mayıs sonrasını mı bekleyecek? İşte detaylar…

TAM KAPANMADA KUYUMCULAR AÇIK MI?

Tam kapanma uygulamasına göre kuyumcular kapalı olacak. Bakanlıktan yapılan açıklamada tam kapanmadan muaf olacak kişilerin ve yerlerin de listesi yer alırken kuyumcu çalışanlarının muaf olmayacağı biliniyor.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN KİMLER MUAF OLACAK?

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine "Tam kapanma Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00'da başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'de bitecek şekilde tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

- Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, kara yolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri ve PTT çalışanları.

- Hastaneler, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri ile buralarda çalışanlar, zorunlu sağlık randevusu olanlar.

- İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışını yapan iş yerleri ile buralarda çalışanlar.

- Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar.- Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar.

   - Tarımsal üretime ilişkin zirai ilaç, tohum, fide, gübre gibi ürünlerin satışı yapılan iş yerleri ve çalışanları.

   - Oteller ve konaklama yerleri ile çalışanları.

   - Sokak hayvanlarını besleyenler, hayvan barınakları, çiftlikleri, bakım merkezlerinin görevlileri, gönüllü çalışanları ve Hayvan Besleme Grubu üyeleri

   - İkametinin önüyle sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının ihtiyacını karşılamaya çıkanlar.

   - Gazete, dergi, radyo, televizyon, internet kuruluşları, medya takip merkezleri, gazete basım matbaaları, bu yerlerde çalışanlar ile gazete dağıtıcıları.

   - Akaryakıt istasyonları, lastik tamircileri ve buralarda çalışanlar.

   - Kargo, su, gazete ve mutfak tüpü dağıtım şirketleri ve çalışanları.

   - Yurt, pansiyon, şantiye gibi toplu yerlerde kalanların temel ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar.

   - Otizm, down sendromu gibi 'özel gereksinimi' olanlar ile veli veya vasileri.

   - Yurt içi ve dışı müsabaka, kamplara katılacak milli sporcular, seyircisiz, profesyonel spor müsabakalarındaki sporcu, yönetici ve diğer görevliler.

   - ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler ve bu kişilerin yanlarında bulunan refakatçileri, sınav görevlileri.

   - Zorunlu müdafi-vekil, duruşma, ifade gibi yargısal görevlerin icrasıyla sınırlı kalmak kaydıyla avukatlar, adliyelere gitmesi gereken taraf veya vekilleri.

   - Araç muayene istasyonları ve buralarda çalışan personel ile araç muayene randevusu bulunan taşıt sahipleri

   - 10.00-16.00 arasında sınırlı sayıda şube ve personelle hizmet verecek olan banka şubeleri ile çalışanları

   - Nöbetçi noterler ile çalışanları.

   - Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen ve 5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge ve bilgiyle ibraz edenler.

   - Ceza infaz kurumlarından salıverilen kişilerin zorunlu hali bulunduğu kabul edilecek.