Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Ekonomi
 • 19.04.2021 06:23
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 19.04.2021 06:23
ABONE OL

19 Nisan evde bakım maaşı yatan iller hangileri? Evde bakım parası sorgulama ekranı!

Evde bakım maaşı yatan iller bu maaşı alan vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. 19 Nisan evde bakım maaşı yatan iller listesi merak ediliyor. Her ay ihtiyaç sahiplerine yönelik yatırılan bu maaşlardan binlerce kişi faydalanıyor. Evde bakım parası almaya hak kazananlar maaşlarını E-Devlet üzerinden de sorgulayabiliyor. İşte, 19 Nisan evde bakım maaşı yatan iller!

19 Nisan evde bakım maaşı yatan iller hangileri? Evde bakım parası sorgulama ekranı!

Evde bakım maaşı yatan iller 19 Nisan günü de araştırılıyor. Her ay farklı illerde farklı tarihler için yatırışan evde bakım maaşlarından faydalanan vatandaşlar, yaşadıkları ilde evde bakım maaşının yatıp yatmadığını sorguluyor. Bu maaşı aynı zamanda E-Devlet sayfanızdan da sorgulayabilir ve hesabınıza maaş yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER!

Amasya
Kırklareli
Edirne
Bolu
Samsun


Aksaray
Sakarya
Ordu
Hatay

AntalyaAfyonkarahisar
İzmir
Balıkesir
Isparta


Konya
Diyarbakır
Manisa
Uşak
Adıyaman

   GaziantepBilecik
   Zonguldak
   Tekirdağ


   Osmaniye
   Erzincan
   Şanlıurfa

   2021 EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR?

   Engelli bireylerin evde bakımlarının sağlanması için Evde Bakım Yardımı hizmeti verilmekte olup 2021 yılı ilk altı aylık dönemi için Evde Bakım Yardımı kapsamında kişi başına ödenecek yardım miktarı 1.657,86 TL'ye yükselmiştir.

   EVDE BAKIM AYLIĞI SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

   Evde Bakım aylığı ödemelerinin hesabınıza yatıp yatmadığını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın ve tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

   EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

   SMS İLE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

   Maaşlarınızı Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747'e SMS atarak sorgulayabilirsiniz. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir. Ziraat Bankası sms kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.

   EVDE BAKIM AYLIĞI NASIL TAKİP EDİLİR?

   Engelli aylığından yararlanmak isteyen kişiler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nden aldıkları sevk ile sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gidiyorlar. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve engellilik oranına göre belirlenen evde bakım aylığı bağlanıyor.

   EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR?

   Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış hastalara bakan kişilere devlet tarafından verilen hasta bakım parasıdır. Bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış hastalara bakan kişilere verilir.

     Tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3'ünden az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen aylığa evde bakım aylığı denir.

     EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

     Evde bakım maaşı alabilmek için aşağıdaki 3 şartın bulunması gerekiyor:

     1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

     2) Bakıma muhtaçlık kriteri,

     3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa 'İlçe Müdürlüklerine' başvuru yapılıyor.

     Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa 'İlçe Müdürlüklerine' başvuru yapılıyor.