Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Ekonomi
 • 26.02.2021 08:37
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 26.02.2021 08:37
ABONE OL

Kira yardımı veren devlet kurumları! Kira yardımı başvuru adresi! Devletten 1.150 TL ve 960 TL’ye varan kira desteği!

ün (COVİD-19) dünyaya ve ülkemize hızlı şekilde yayılmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti, vatandaşlarına yardım etmeye devam ediyor. Devlet, salgın sürecinde zorluklardan geçen kiracılara, kira yardımı yapmaya başladı. Peki, maddi sıkıntılar yaşayan vatandaşlara sağlanacak olan kira desteği kimlere, hangi şartlarla verilecek? Yardıma muhtaç ve maddi geliri dar olan vatandaşların kira yardımından yararlanabilmesi için birtakım şartları sağlamaları gereklidir. Vatandaşlar istenen koşulları sağladıkları taktirde birimine başvuru yapmalıdır.

Devletten 1.150 TL ve 960 TL’ye varan kira desteği!

Devletten 1.150 TL ve 960 TL'ye varan kira desteği! Kira yardımı veren devlet kurumları! Destek almak isteyen vatandaşlar işlemlerini pek çok işlemin yapıldığı e-Devlet üzerinden yapıyorlar. e-Devlet'in "Hak Sahibi Ailelere Kira Desteği Yapılması" bölümünden müracaat işlemi yapılıyor. Devlet tarafından sağlanan kira desteği ödemeleri ise bakanlıklar, bakanlıklara bağlı alt birimler veya belediyeler tarafından sağlanmakta. Öte yandan devletin kira yardımları her sene yeniden belirlenirken hak sahiplerine ödenecek olan kira yardımı rakamları da belli oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödenecek olan kentsel dönüşüm kira yardımı tutarları haberimizde!

DEVLET TARAFINDAN SAĞLANAN KİRA YARDIMLARI

İhtiyacı olan vatandaşlar dışında devlet farklı alanlarda da kira yardımı ödemesi yapmaktadır. Devlet tarafından sağlanan kira desteği ödemeleri ise bakanlıklar, bakanlıklara bağlı alt birimler veya belediyeler tarafından sağlanmakta. İşte vatandaşların başvuru yapabilecekleri kira yardımları.

* Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü

* Kaymakamlık bünyesinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları kira yardımları

* Belediyeler tarafından sağlanan kira yardımları

* Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm kira yardımı

SOSYAL YARDIMLAŞMA VE BELEDİYE KİRA YARDIM ÖDEMELERİ

İhtiyaç sahibi vatandaşlara kira yardımı ödemesinde bulunan kurumlardan olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile belediyeler kira yardımlarını belli şartlar altında sağlarlar. Bu şartlar vatandaşların maddi durumları ile ilgili olup kira yardımları ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılır.

Kira yardımı almak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken ilk koşul gelir şartı. Eğer ailede kişi başına düşen gelir tutarı belli bir rakamın altındaysa kira yardımı sağlanır. Yüksek ve düzenli geliri olan ailelere kira yardımı ödemesi yapılmaz.

Bunun dışında kira yardımı almak için başvuruda bulunan kişinin üzerinde gayrimenkul veya mal varlılığı olmaması gerekiyor. Kurumlar sosyal güvencesi ve düzenli aylık geliri olan vatandaşların başvurularını da kabul etmiyorlar. Emekli maaşı, dul ya da yetim aylığı alanların başvuruları da kabul edilmiyor.

   BAŞVURU İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

   Vatandaşlar kira yardımı başvurularını şahsen yapacaklar. Başvuru işlemleri sırasında vatandaşların dilekçe doldurması ve kendilerine ilişkin talep edilen bilgilerin kurumlara iletilmesi gerekiyor. Kira yardımı başvuruları için kaymakamlığınızda bulunan sosyal yardımlaşma vakıflarına başvurularınızı yapabilirsiniz.

   DAR GELİRLİLERE KİRA YARDIMI

   El verişsiz maddi durumları nedeniyle birtakım aileler sağlıksız, yetersiz ve yaşamaya elverişli olmayan evlerde oturmaktadır. İşte devlet, sosyal devlet anlayışı çerçevesinde dar gelirli ailelere yönelik kira yardımlarına devam etmektedir. Evsiz ailelere de barınma ihtiyaçları için barınma yardımı yapılmaktadır. Öte yandan maddi durumu yetersiz vatandaşlara kira borçlarını ödemeleri konusunda kira yardımı da yapmaktadır.

   KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 2021 SORGULAMA

   Kira yardımı başvuru ve sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabiliniyor. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-Devlet'e kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapmanız gerekiyor.

   KİRA YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

   -Başvuru Formu

   -Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi

   - Konut veya İşyerinin Bağımsız Bölümünü Gösterir Tapu Belgesi Aslı ve Fotokopisi

   - Taşınmaza Ait Güncel Tapu Kaydı (yetkili birim amiri tarafından imzalanmış ve mühürlü)

   - Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Örneği Aslı (Nüfus Müdürlüğünden alınacak, ıslak imzalı olmalı)

   - Kamu Bankalarına Ait (IBAN) Numarasını Gösteren Hesap Cüzdanı Fotokopisi (Mümkün olması halinde Ziraat Bankası ve Halk Bankası )

   KİRA YARDIMI SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

   Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Aylık 1.150 Lira

   Türkiye'de barınma giderlerinin en yüksek olduğu iller arasında yer alan İstanbul, Ankara ve İstanbul için kira yardımı diğer illere göre daha yüksek ödenmektedir. İstanbul'da kentsel dönüşüm kira yardımı 1.150 lira olarak ödenmekte olup yine bir kereye mahsus olmak üzere kiracılara 2 bin 300 lira ve sınırlı ayni hak sahiplerine de 5 bin 750 lira ödeme yapılmaktadır.

   Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Ay?

   Kentsel dönüşümde kira yardımı süresi sınırlaması 18 ay olarak uygulanmaktadır.

   Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu Ne Zaman, Nereye Yapılır?

   Riskli yapı olarak ilan edilen ve yıkılma kararı uygulanan riskli yapılarda oturan kişiler tahliye tarihi itibari ile 1 yıl, riskli yapının yıkıldığı tarihi takip eden 3 ay içerisinde yaşadıkları ilçe ve illerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müdürlüklerine ya da belediyelere başvuru yapabilmektedir.