Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Ekonomi
 • 23.01.2021 20:42
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 23.01.2021 20:42
ABONE OL

Sigaraya zam var mı? 23 Ocak 2021 güncel zamlı fiyat listesi: Monte Carlo, Medley, Winston, Pall Mall

Sigaraya zam var mı sorusu tiryakiler tarafından sıkça araştırılan sorular arasında yer alıyor. Yeni yıla girmemizle birlikte markaların herhangi bir fiyat artışı yapıp yapmadığı merak ediliyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda sigarada ÖTV oranında indirim yapıldı ve maktu vergi tutarı ise artırıldı. Yaşanan bu gelişmelerle birlikte gelecek haftalarda herhangi bir zam olup olmayacağı merak konusu olmaya devam ediyor. 23 Ocak 2021 güncel zamlı fiyat listesi ve Monte Carlo, Medley, Winston, Pall Mall nı haberimizde derledik.

Sigaraya zam var mı? İşte 23 Ocak güncel fiyat listesi

Sigaraya zam var mı? 23 Ocak 2021 güncel zamlı fiyat listesi ve Monte Carlo, Medley, Winston, Pall Mall sigara fiyatları son günlerde çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Sigara tiryakiler yeni yılın ilk ayının son günlerinde markaların herhangi bir fiyat artışına gidip gitmeyeceği konusundaki detayları merak ediyor. Aralık ayında Resmi Gazete'de duyurulan kararla sigara ÖTV ve maktu vergi oranları yeniden düzenlenmişti. Resmi Gazete'de yayımlanan tütün ürünleriyle ilgili karara göre, sigara ÖTV ve maktu vergi oranlarında yeniden düzenlendi. Sigara zammı ile ilgili merak edilen tüm son dakika haberleri takvim.com.tr'de yer alıyor.

SİGARAYA ZAM VAR MI?

Sigara fiyatlarına zam gelip gelmeyeceği konusunda firmalar tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı. JTI, BAT ve Philip Morris tarafından sigara ile ilgili kararlar açıklandığında takvim.com.tr'den öğrenebilirsiniz.

İşte Ocak 2021 güncel sigara fiyat listesi;

GÜNCEL SİGARA FİYATLARI NE KADAR?

2020 Ocak ayı itibarıyla markaların güncel sigara fiyatları şu şekilde:

JTI

Winston Slender: 15 TL

Winston Deep Blue & Dark Blue: 15 TL

Winston: 16 TL

Camel Slender: 14,5 TL

Camel Rework: 15 TL

Camel: 15 TL

Monte Carlo Slender: 14 TL

Monte Carlo: 14,5 TL

   LD: 14 TL

   Philip Morris

   Marlboro Edge: 16 TL

   Marlboro Touch: 17 TL

   Marlboro: 18 TL

   Parliament: 18,50 TL

   Parliament Midnight Blue: 17,50 TL

   Muratti: 16 TL

   Muratti Blu: 15 TL

   Lark: 15 TL

   Chesterfield: 14,50 TL

   Chesterfield Mode: 14 TL

   L&M: 14,00 TL

     British American Tobacco

     Kent: 15 TL

     Kent D-Range: 15 TL

     Kent Swicth: 16 TL

     Kent N-Range: 18 TL

     Rothmans: 14 TL

     Viceroy: 14,50 TL

     Pall Mall: 14,50 TL

     Tekel 2000: 14 TL

     Tekel 2001: 14 TL

     Samsun: 14 TL

     Samsun 216: 14 TL

     Maltepe: 14 TL

     TURKTAB

     Medley: 12,5 lira

       Sigara paketindeki sağlık uyarılarının tam görünür olma zorunluluğunun uygulanmasında süre uzatımı

       Tarım ve Orman Bakanlığının "Tütün Mamullerinin Üretim Şekline, Etiketlenmesine ve Denetlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'nin 5'inci mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

       Piyasaya arz edilen tütün mamullerinin birim paketinde yer alan sağlık uyarılarının, bandrol ile kısmen gizlenemeyeceği veya kapatılamayacağı ve bu uyarının bütünüyle görünür olacağı için getirilen geçiş süreci bu yıl sonu doluyordu.

       Yapılan değişiklikle söz konusu süre 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatıldı.

       PASİF İÇİCİLİK YILDA 1,2 MİLYON ÖLÜME NEDEN OLUYOR

       Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Güzin Zeren Öztürk, her yıl 8 milyonu aşkın insanın sigara kullanımına bağlı nedenlerden öldüğünü belirterek, "Pasif içicilik de sigara içen bireyde olduğu gibi sağlık sorunlarına yol açarak, yılda 1,2 milyon ölüme neden oluyor. Dünya genelinde çocukların yüzde 40'ının pasif içiciliğe maruz kaldığı, pasif içiciliğin çocuk ölümlerinin yüzde 28'inden sorumlu olduğu bildirildi." dedi.

       Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyesi de olan Doç. Dr. Öztürk, yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine işaret ederek, dünyada 1,1 milyar kişinin sigara kullandığını, 15 yaş üstü bireylerde ise sigara içme oranının yüzde 21,9 olduğunu aktardı.

       Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2019 verilerine de değinen Öztürk, Türkiye'de 15 yaş üstü bireylerde sigara içme oranının yüzde 31,4 olduğunu, Türkiye'nin sigara kullanımı yoğunluğu açısından dünyada 24. sırada yer aldığını, 2010-2019 yılları arasında 15 yaş üstünde sigara kullanımında artış yaşandığını ifade etti.

       Öte yandan, sigara kullanan kişilerin, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) daha ağır geçirebildiğini hatırlatan Öztürk, yapılan çalışmalarda sigara içenlerin içmeyenlere oranla Kovid-19'dan ölüm hızının 14 kat fazla olduğunun ortaya konduğunu dile getirdi.