Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Ekonomi
 • 22.01.2021 08:16
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 07.04.2021 11:40
ABONE OL

ve ATM'den başvuru ile birlikte 600 TL alınıyor! Devlet hemen paranızı veriyor!

ve ATM'den başvuru ile birlikte 600 TL almak mümkün..! Devlet olmanın gerekliliklerini yerine getiriyor. Her çocuk için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla 200-400-600 TL arası maddi yardımda bulunuyor. Peki bu parayı almak için şartlar neler? nasıl alınır? Yeni doğum yapan annelere 2015 yılında başlatılan bir desteğe göre yapılıyor.

PTT ve ATM'den başvuru ile birlikte 600 TL almak mümkün..!

Türkiye'de Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bayanlara yönelik çok fazla sayıda sosyal destek verilmektedir. Bakanlıkça belirtilen kriterleri taşıyan bayanlar bu sosyal destekleri almaya hak kazanırlar. Bu yardımlardan birisi de çocuk yardımı olarak bilmekte olduğumuz yardımdır. Yardım; Annenin ilk çocuğunun olması durumunda 300 TL şeklinde ödenmektedir. Son dakika haberi! Son dakika gelişmesinin ayrıntıları takvim.com.tr'de...

DOĞUM YARDIMI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Doğum yardımı alıp alamayacağınızı sorgulama işlemlerini için e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. e-Devlet'e girişinizi yaptıktan sonra arama kısmına "Doğum Parası" yazarak arama yapmalısınız. Daha sonra arama sonuçlarında çıkan "Doğum parası sorgulama" seçeneğine tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Doğum parası sorgulamanın bir diğer yöntemi de ilgili Bakanlıkların '183' ve '144' numaralı çağrı merkezlerini aramaktır. Bu hatlardan doğum parası sorgulamanızı yapabilir ve gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Doğum yardımı ödemeleri yapılan başvurunun Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay içerisinde hak sahipleri tarafından PTT şubelerinden temin edilmektedir.

DOĞUM YARDIMI ÖDEMESİ NE ZAMAN ÖDENİR?

15.05.2015 yılından itibaren doğan çocuklara doğum parası desteği verilmektedir. Ancak 15.05.2015 tarihinden önce doğan çocuklar ne yazık ki doğum ücretinden faydalanamaz. Fakat uygulamaya göre yeni doğum yapmış ya da yapacak olan annenin kaçıncı çocuğu doğurduğunu belirlemesi durumunda 15.05.2015 tarihinden önce doğan çocukların doğum parası da ek olarak verilmektedir.

Doğum yardım parası (DYS) için hak sahipleri 1 ay içerisinde PTT giderek paralarını çekebilir. Ayrıca kamu işçisi olan kişilerin yaptıkları sözleşmede kurumdan alınan doğum parası ile kamu da çalışmayan kişilerin aldığı doğum parası birbirinden farklıdır. SSK' lı çalışan kadınlar için doğum parası hak olarak sayılmaktadır.

   YARIM GÜN İZNİ NEDİR?

   SSK'lı çalışırken doğum yapan kadınlar, analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay (15+15 gün), ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün (part-time) çalışıp tam maaş alabiliyor. Engelli çocuğu olanlarda ise bu süre 12 ay olarak uygulanıyor. Çoğul gebelikte 30'ar gün ekleniyor.

   Kadın isterse haftalık çalışma süresi olan 45 saati ikiye bölebiliyor. Yarım gün çalışan annenin maaşının yarısını patron, 1.472 lirasını da devlet, İşkur aracılığıyla ödüyor. Annenin asgari ücretle çalıştığını varsayarak, işveren 1.162 lira, devlet 1.472 lira ödüyor. Yarım çalışma ödeneği, Damga Vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi değil.

   DOĞUM YARDIMI NEDİR?

   Doğum Yardımı tek seferlik bir yardımdır. 15.05.2015 tarihi sonrasında doğan/doğacak her bir çocuk için bir kereye mahsus ödeme yapılacaktır.
   Doğum Yardımı başvurusu, hesaplaması ve ödemesi, anne ve babanın her ikisinin sağ ve Türk vatandaşı/Mavi kartlı olması halinde anne üzerinden yapılır. Annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı olmaması veya annenin vefat etmiş olması halinde söz konusu işlemler Türk vatandaşı/Mavi kartlı olan baba üzerinden yapılır.

   DOĞUM YARDIMINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR?

   Doğum Yardımı, Türk vatandaşları ile Mavi kart sahiplerine verilir. Annenin veya babanın veyahut her ikisinin de Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekmektedir. Doğum Yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için Doğum Yardımı verilmez. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15.05.2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır.

     SÜT PARASI YARDIMI NEDİR?

     Bir diğer adı emzirme parası olan süt parası yardımı yeni doğum yapan annelere verilen nakdi destektir. Bu annelerin çocuklarının ana ihtiyaçlarını karşılamaları için yardım yapılmaktadır. Bu yardımlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir. Süt parası ödemeleri PTT aracılığı ile yapılmaktadır.

     SÜT PARASI YARDIMI KAÇ TL'DİR?

     Yeni doğum yapan anneler süt parası yardımının kaç TL olduğunu merak ediyorlar. Süt parası yardımı her çocuk için bir defaya mahsus ödenmektedir. 2020 yılının güncel hesaplamaları ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardım miktarı listesine göre süt parası yardımı 202 TL'dir. Bu miktar her yıl güncellenerek yükselmektedir.

     SÜT PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

     Süt parası başvurusu için özel olarak bir başvuru yapmaya gerek yoktur. Doğum yapılan hastanelerde doğuma dair bilgilerin girişi sırasında başvuru otomatik olarak yapılmaktadır. Doğumun ardından PTT şubelerine giderek babalar süt parası yardımını kimliklerini ibraz etmek suretiyle alabilirler.