Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 14.01.2021 09:08
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 14.01.2021 09:08
ABONE OL

En çok hamsi ihracatı 'ya!

'da geçen yıl 3 ülkeye 334 ton hamsi ihraç edilerek, 499 bin 662 dolar gelir elde edildi. En fazla hamsi satılan ülke ise oldu. Trabzon’dan hamsi ihracatında Almanya'nın lider olduğunu belirten (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gürdoğan, "Kentten Almanya'ya geçen yıl 386 bin 740 dolarlık hamsi ihraç edildi. Ayrıca önceki yıldan farklı olarak 'ya da hamsi satıldı. Böylece, Trabzon'dan Almanya'nın yanı sıra Ukrayna'ya 108 bin 897 dolarlık, 'ye de 4 bin 25 dolarlık hamsi ihraç edildi" dedi.

Karadeniz'den en çok Almanya aldı! 499 bin 662 dolar...

(DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı doğan, 'dan geçen yıl 334 ton hamsi ihracatı yapıldığını açıkladı. Bu dönemdeki ihracattan 499 bin 662 dolar gelir elde edildiğini kaydeden Gürdoğan, kentten , ve 'ne () hamsi satıldığını söyledi.

Trabzon'dan hamsi ihracatında Almanya'nın lider olduğunu belirten Gürdoğan, "Kentten Almanya'ya geçen yıl 386 bin 740 dolarlık hamsi ihraç edildi. Ayrıca önceki yıldan farklı olarak Ukrayna'ya da hamsi satıldı. Böylece, Trabzon'dan Almanya'nın yanı sıra Ukrayna'ya 108 bin 897 dolarlık, KKTC'ye de 4 bin 25 dolarlık hamsi ihraç edildi" dedi.

KARADENİZ'E KIYISI OLAN UKRAYNA DA LİSTEDE

Hamsi ihracatında avlanmanın önemine de dikkat çeken Gürdoğan, "Karadeniz'e kıyısı bulunan Ukrayna'nın da 108 bin dolarlık hamsi alması oldukça dikkat çeken bir unsur. Bu da hamsi avının ve hamsi göçünün zamanlamasının ne kadar önemli olduğunun göstergesi. Ukrayna'nın da ihracat yapması bu konuda kendi kıyılarını korumak için göstermiş olduğu çabayı da tarif ediyor. Şu anda dönemsel olarak hamsiye avlanırken boyutlarından dolayı kısıtlama geldi. Denizlerdeki yaşayan canlıları gelecek nesillere aktarabilmek adına avlanmada bilimsel çalışmalara değer vermek ve bilinçli avlanma yapmak gerekiyor. İhracattan daha önemli olan aslında hamsinin geleceğini düşünmek. Çünkü hamsi besin zincirinde tabanı oluşturuyor. Hamsinin yok olması veya denizde stoklarının azalması bütün dengeyi bozar" diye konuştu.