Takvim

Vav TV Canlı Yayın
  • Ekonomi
  • 28.12.2020 09:26
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 28.12.2020 10:26
ABONE OL

uzatıldı mı? Ocak'ta ücretsiz maaş izni hesaplara ne zaman yatacak?

uzatıldı mı? sorusunun yanıtı çalışanlar tarafından sıklıkla araştırılıyor. Özellikle ücretsiz izne çıkan çalışanlar bu süreci yakından takip ediyor. Aile, Çalışma ve Bakanlığı tarafından pandemi sürecinde vatandaşlara ekonomik destek sağlamak amacıyla nakdi ücret desteği ödeniyor. Peki, Ocak ayı nakdi ücret desteği hesaplara ne zaman yatacak? Günlük ne kadar ücrete denk geliyor, kimler başvurabiliyor? İşte tüm detaylar...

Nakdi ücret desteği uzatıldı mı? Ücretsiz maaş izni ne zaman yatacak?

Pandemi döneminde hem işveren hem de işçiyi korumak amacıyla yapılan bu ödemenin detayları da merak ediliyor. Aralık ayı ödemelerinin ardından tüm gözler Ocak ayına çevrildi. Peki Ocak ayı nakdi ücret desteği hesaplara ne zaman yatacak? Diğer yandan binlerce kişi nakdi ücret desteği uzatıldı mı? Sorusunun yanıtını arama motorları üzerinden araştırmaya başladı. Nakdi ücret desteği şartları da haberimizde yer alıyor.

OCAK AYI NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NE ZAMAN YATACAK?

Ocak ayı nakdi ücret desteğinin ne zaman yatacağı henüz belli değil. Ödeme tarihlerinin açıklanması halinde haberimiz içerisine eklenecektir.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ UZATILDI MI?

Geçtiğimiz Ekim sonunda nakdi ücret desteği ile ilgili Twitter hesabından açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Salgının etkilerini azaltmak ve istihdamı korumak için Sosyal Koruma Kalkanımız ile çalışanlarımızı ve işverenlerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Kısa Çalışma Ödeneği, Fesih Kısıtı ve Nakdi Ücret Desteği Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın tensipleriyle 2 ay uzatıldı" ifadelerini kullandı.

ÜCRETSİZ İZİN DESTEĞİ NEDİR?

Nakdi Ücret Desteği, pandemi süresince iş yerlerinin aylık bildirimlerinin 'https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi' üzerinden takip ederek ücretsiz izin hakkını ve Nakdi Ücret Desteği alıp alamayacağını incelemesi sonucu verilen bir ödenektir. Aylık bildirimlerde ücretsiz iznin verildiği ayı takip eden ayın 3'üne kadar işveren tarafından bildirilmelidir. Nakdi Ücret Desteği başvurusu kişinin değil iş yerinin başvurusu ile gerçekleşir. Bu detayları incelemek için mutlaka SGK'nin resmi internet sitesinden takibi yapılmalıdır.

Nakdi Ücret Desteği'nden yararlanmak için kişilerin ücretsiz izne ayrılması ya da iş akdinin fesh edilmesi gerekir.

Nakdi ücret desteğinden 17 nisan 2020 tarihinde işveren tarafından ücretsiz izne çıkarılan ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan kişiler yararlanıyor. Bunun dışında 15 Mart tarihinden sonra işten çıkarılan ve işsizlik ödeneği alamayan işçiler de bu destekten faydalanabiliyor.

ÜCRETSİZ İZİN ÖDENEĞİ ŞARTLARI NELERDİR?

a) Ücretsiz izne ayrılanlar için,

17/4/2020 tarihi itibarıyla iş sözleşmesinin bulunduğu işveren tarafından 4857 sayılı Kanunun geçici 10'uncu maddesi uyarınca ücretsiz izne ayrılmak,

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmamak,

-Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak,

SGK'ya 01, 04, 05, 06, 12, 14, 20, 29, 32, 35, 39, 52, 53, 54 veya 55 nolu belge türlerinden bildirilmiş olmak,

b) İş akdi feshedilenler için,

15/3/2020 tarihinden sonra 4447 sayılı Kanunun 51'inci maddesi kapsamında iş sözleşmesi feshedilen ve yine aynı Kanunun diğer hükümlerine göre işsizlik ödeneğinden yararlanmamak,

Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak

Şartlarının oluşması gerekmektedir.