Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Ekonomi
 • 02.12.2020 18:54
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 02.12.2020 19:07
ABONE OL

'a, birkaç modelini bilinçli olarak değersizleştirdiği için Avrupa'da tazminat davası açıldı: Kişi başı 60 euro isteniyor

Avrupa'da bir tüketici derneği , teknoloji şirketi 'a karşı eski telefon modellerini kasıtlı olarak değersizleştirdiği gerekçesiyle ve 'da dava açtı.

AA
Apple'a iPhone davası!

Yapılan açıklamada, Apple'a karşı iPhone modellerinin planlı biçimde değerini yitirttiği gerekçesiyle dava açıldığı kaydedildi.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

İPHONE 6, 6 PLUS, 6S VE 6S PLUS MODELLERİ DAVA KAPSAMINDA

Apple'ın haksız ve yanıltıcı ticari uygulamalara giriştiği iddia edilen açıklamada, davanın, iPhone 6, 6 Plus, 6S ve 6S Plus modellerini kapsadığı ifade edildi.

NE KADAR TAZMİNAT TALEP EDİLİYOR?

   Açıklamada, Apple'dan Belçika ve İspanya'da söz konusu model sahiplerine 60'ar avro tazminat talep edildiği, benzer hukuki süreçlerin İtalya ve Portekiz'de de başlatılacağı kaydedildi.

   Apple, geçtiğimiz günlerde ABD'de eski telefon modellerini kasıtlı olarak yavaşlatarak tüketicileri mağdur ettiği iddia edilen bir davada 113 milyon dolar ödemişti.

   Şirket, martta da benzer konuda açılan başka bir davada uzlaşma yoluna giderek 500 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

   APPLE KENDİSİNİ BÖYLE SAVUNUYOR

     Apple, yavaşlatmaların "beklenmedik şekilde kapanmaların önüne geçmek" amacıyla yapıldığını savunurken uzmanlar, şirketin bunu tüketicileri yeni modellere teşvik etmek için yaptığını iddia ediyor.