Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Ekonomi
 • 27.11.2020 23:49
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 27.11.2020 23:49
ABONE OL

5 milyon emekliye müjdesi! İntibak zammı ile maaşlar ne kadar olacak? 2000 yılı sonrası...

2021 yılı için heyecanlı bekleyiş sürerken düzenlemesindeki son durum milyonların gündemindeki yerini almaya başladı. 2000 yılından önce emekli olanlar uygulanan intibak düzenlemesinin, 2000 yılından sonra emekli olanlar için de uygulanması bekleniyor. İntibak konusunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın bir çalışması olduğu bilinmektedir. Eğer bu düzenleme hayata geçerse 5 milyon emekli bu kampanyadan yararlanabilecek. Peki, intibak zammı ile maaşlar ne kadar olacak? İşte son gelişmeler takvim.com.tr'de.

Emekli intibak zammı ile maaşlar ne kadar olacak?

Emekli intibak düzenlemesiyle ilgili yaşanan son gelişmeler milyonlar tarafından yakından takip edilmektedir. 2000 yılından sonra emekli olan milyonlarca kişi intibak zammı olup olmayacağın konusunda yapılan son açıklamaları merak ediyor. 2021 yılının Ocak ayında zamlı maaşlarını bekleyen emekliler, öteki tarafından intibak konusunda gelecek müjdeli haberi bekliyor. Bu taleple aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olanlar arasındaki kurum farklılığı kaynaklı emekli maaşı farkının giderilmesi hedeflenmektedir. Peki, intibak zammı ile maaşlar ne kadar olacak? Konu hakkında yaşanan son gelişmeleri haberimizde sizin için derledik.

EMEKLİ İNTİBAK ZAMMINDA SON GELİŞMELER

2000 yılı ve sonrasında emekli olan vatandaşların beklediği intibak düzenlemesi konusunda henüz resmi bir açıklama gelmedi. Memur emeklilerine yönelik intibak talebi, toplu sözleşme görüşmeleri sırasında Memur-Sen tarafından gündeme taşındı.

Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantılarında ele alınıp karara bağlanması beklenen talep hayata geçerse, aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olanlar arasında kurum kaynaklı emekli maaşı farkı ek ödemeyle giderilecek. Düşük maaş sahiplerine aradaki fark kadar ilave ödeme gerçekleştirilecek.

SSK ve Bağ-Kur'luların talebi hayata geçerse, milyonlarca emeklinin maaşı değişecek. 2000'den sonra emekli olanlara, ilk intibaktaki gibi 50 ile 355 lira arasında zam yolu açılacak. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların maaşı yeniden hesaplanacak. Türkiye Emekliler Derneği, çıkacak bir intibak düzenlemesinden yaklaşık 5 milyon emeklinin yararlanabileceğini belirtiyor.

   İNTİBAK DÜZENLEMESİ

   2000 yılından önce sigorta primi olan ancak 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlar karma sistem hesaplaması ile maaşlarını almaktalar. 2000 yılından sonra emekli olanlar vatandaşların emeklilikleri de iki ana gruba ayrılmakta. 2008 öncesi emekli olanlar ve 2008 sonrası emekli olanlar.

   Tüm bu farklılıkların ortadan kaldırılması için ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın çalışması olduğu bildirildi. Bu çalışma ile emekli vatandaşların maaşlarında düzenlemeler olacak ve farklılıklar giderilecek. Emekli vatandaşlara yönelik hayata geçirilecek düzenleme ile SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı'ndan emekli olan vatandaşlar tek çatı altında toplanacak.

   İNTİBAK NE ZAMAN ÇIKACAK?

   Yaklaşık 5 milyon emekliyi ilgilendiren intibak düzenlemesine dair çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Konu ile ilgili resmi açıklama geldiğinde takvim.com.tr'de yer alacak.

     TALEPLER NE GETİRECEK?

     * Taban emekli aylığı asgari ücrete eşitlenirse, emekliye her ay ek ödeme dahil en az 2 bin 324 lira ödenecek.

     * Sağlıkta ek ödemelerin kalkmasıyla, emekli maaşından bu alanda hiç kesinti olmayacak.

     * Ek ödeme oranı değişirse, emekliler her ay net maaşının yüzde 4-5'i yerine yüzde 8-10'u oranında para alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gelirinde oran yüzde 8 olursa 255, yüzde 10 olursa 382 liraya varan artış yaşanacak.

     * İntibak yapılırsa, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara da 355 liraya varan zam söz konusu olabilecek.

     Bu yıl taban aylık yükseltilirken; emekliler, Ocak ve Temmuz'da zam, 2 kez ikramiye ve promosyon imkanından yararlandı.