Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 27.11.2020 17:19
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 27.11.2020 17:19
ABONE OL

TC kimlik no ile bugün son rakam yattı mı? ...

2019 2. dönem buzağı destek ödemesi ile ilgili internette araştırmalar devam ediyor. Bilindiği gibi Tarım ve , buzağı desteklerini bekleyenlere sevindirici haberi vermişti. Bu anlamda buzağı destek paraları hesaplara yatmaya başlıyor. 27 Kasım saat 18.00'den sonra buzağı destek ödemesi yapılacak. Ödemeler çiftçilere tarafından yapılmaktadır. Ödemelerin yatıp yatmadığını Ziraat Bankası destekleme ödemeleri sorgulama sayfasından yapılabilir. Peki, 2019 2. dönem buzağı destekleri ne zaman yatacak? Buzağı parası ne kadar? İşte, buzağı destek ödemesi için merak edilenler!

2019 2. dönem buzağı parası tc kimlik no son rakam yattı mı?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı açıklamada buzağı destek ödemelerinin yarın başlayacağını duyurdu. Pakdemirli "641 milyon 600 bin liralık ödeme yarın saat 18.00'den itibaren başlıyor" dedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yetiştiricilere, buzağı desteği kapsamında toplam 641,6 milyon liranın yarın ödenmeye başlanacağını bildirdi. Pakdemirli, yazılı açıklamasında, buzağı destekleme ödemelerine ilişkin bilgi verdi. Bakan Pakdemirli, "2019 yılı 2. Dönem Buzağı Desteği kapsamında, 599 bin 551 yetiştiricimize 1 milyon 570 bin buzağısı için toplam 641,6 milyon lirayı yarın saat 18.00'den sonra ödemeye başlayacağız. Tüm yetiştiricilerimize hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

BUZAĞI DESTEKLERİ NEREYE ÖDENİR?

Buzağı desteklemelerinden faydalanabilmek için, adına başvuru yapılan buzağının 120 gün yani 4 ay kadar bir süreyi işletmede tamamlamış olmaktadır. Devlet tarafından sağlanan buzağı desteklemeleri, bulunduğu işletmeye yapılmaktadır. Bu hayvanlar için dönem dönem başvurular bulunmaktadır. Başvurusunu birinci dönemde gerçekleştiren işletme sahiplerinin ikinci ve üçüncü dönem için başvuru yapmasına gerek kalmayacaktır. Desteklemeden faydalanabilmek için işletme sahipleri, üyeliklerinin bulunduğu; Süt Birliği ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ne veya Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliğinde kendi birliklerine ve daha üst birliklere giderek dilekçe vermek zorundadırlar. Hiçbir yere üye olmayan yetiştiriciler ise, işletmesinin bulunduğu yerdeki İl ve İlçe Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği Müdürlüklerine müracaat ederek dilekçe vereceklerdir.

Ödemeler çiftçilere Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır. Ödemelerin yatıp yatmadığını Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama sayfasından yapılabilir.

2020 YILI BUZAĞI DESTEKLEMELERİ BAŞVURU ŞARTLARI

Başvuru yapmak isteyen üreticilerin buzağılarının 2019 yılında doğmuş, TÜRKVET ve E-Islah veri tabanına kayıtlı, programlı aşıları tamamlanmış olması gerekmektedir.

BUZAĞI PARASI 2020 NE KADAR?

4 Ay ve üzeri buzağılara 350 TL/baş

Soy kütüğüne kayıtlı 500 Tl/Baş

Döl Kontrollü Boğanın Yavrusu (ilave) 50 TL/Baş

Yetiştiricilik Bölgesi İlleri (ilave) 200 TL/Baş

2020 YILI HAYVANCILIK DESTEKLERİ

2020 yılında hayvancılık konusunda verilecek olan destekler aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

4 Ay ve Üzeri Buzağı ve malak 350

Soykütüğüne kayıtlı buzağı desteklemesi 500

Döl Kontrolü 50 (ek)

Yetiştiricilik Bölgesi İlleri 200 (ek)

Anaç Manda 250

Soy kütüğüne kayıtlı manda 400

Malak 150

Soy kütüğüne kayıtlı Malak 400

Sürü yöneticisi desteği 01 Ocak ve 31 Aralık tarihleri için toplamda 5 bin TL

Koyun-Keçi 25 TL/baş

Tiftik 30 TL/baş

Soğutulmuş Manda, koyun-keçi, İnek sütü Bakanlık tarafından her yıl belirlenir.

Her bir sığır için Bakanlık tarafından her yıl belirlenir.

Tohum (kutu) 70 TL/adet

Yaş koza 50 TL/kg

Arılı kovan 10 TL/adet

Ana arı 15 TL/adet

Damızlık ana arı 40 TL/adet

4 ay ve üzeri buzağı : 2. dönem başvuruları istenilen tarihler arasında İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri kanalı ile alınacaktır.

Soy kütüğüne kayıtlı buzağı: 2. dönem başvuruları belirlenen tarihler arasında alınacak olup başvurular Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği' ne yapılacak.

Malak desteklemesi : 150 TL destek için İl ve İlçe Tarım ve Ormancılık Müdürlükleri' ne 400 TL destek için Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği' ne üye olanlar birliklere başvuru yapabileceklerdir.

Organik hayvancılık desteği kapsamında arı yetiştiricisine arılı kovan başına 10-15 lira verilecek.

- 4 ay ve üzeri yaştaki buzağı için 350-600 lira destek verilecek. - Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum,
Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Ordu, Rize, Sivas, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Van illerinde doğan buzağılara ilave 100 lira destek ödemesi yapılacak.

Dişi manda ve malak (yavrusu) için 250 lira destek ödenecek.

- Küçükbaş hayvancılığı desteklemek için çoban istihdam desteği, 100 baş ve üzeri anaç koyun keçi varlığına sahip işletmelere veya çobanlara 5 bin lira olarak ödenecek.

- Damızlık koyun-keçi yetiştiriciliğinde, anaç koyun keçi başına 25 lira, Mardin, Siirt ve Şırnak'ta anaç tiftik keçilerine ilave 20 lira ödeme yapılacak.

- Yerli tosunları mevzuatına uygun kesimhanelerde kestiren yetiştiricilere, hayvan başına 250 liraya kadar destek ödemesi yapılacak.

- Oğlak tiftiğinin kilogramına 30 lira, anamal tiftiğin kilogramına 28 lira ve tali tiftiğin kilogramına 20 lira ödeme yapılacak.

2019 2. DÖNEM BUZAĞI PARASI TIKLA SORGULA