Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 26.11.2020 22:49
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 26.11.2020 23:06
ABONE OL

'a hazırlanıyor... , D ile "sınırlı" indirimini onayladı

(), Avrupa Birliği () ve ABD arasında ve gibi sınırlı sayıda ürünün gümrük vergilerinde indirim sağlanmasına ilişkin anlaşmaya onay verdi. 'ın ABD Başkanı seçilmesiyle, döneminden kalan AB ile gergin durum yumuşamaya başladı.

AA

Belçika'nın başketi Brüksel'de gerçekleştirilen AP Genel Kurul oturumunda, AB ve ABD arasında sınırlı sayıdaki ürüne uygulanan gümrük vergilerini kaldıracak ticaret anlaşması 638 "Evet", 45 "Hayır" ve 11 "Çekimser" oyla kabul edildi.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Anlaşmaya göre, AB, ABD'den ithal edilen canlı ve dondurulmuş ıstakozlardaki gümrük vergilerini 5 yıl için kaldıracak.

ABD ise AB'den ithal ettiği hazır yemekler, kristal cam eşyalar ve çakmak gibi ürünlerdeki gümrük vergilerini azaltacak.

UZLAŞI SEMBOLİK

Söz konusu gümrük verileri indirim anlaşması taraflar arasında yıllık yaklaşık 168 milyon avroluk ürünleri kapsamasına rağmen uzlaşı sembolik anlam taşıyor.

Bunun, AB ve ABD arasında 20 yıldan uzun süredir yapılan ilk gümrük vergileri indirimi anlaşması olması dikkati çekiyor.

TRUMP İLE AB ARASINDAKİ TİCARİ GERGİNLİK

Özellikle, ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve başlamasıyla birlikte AB ve ABD arasındaki ticari ilişkiler gergin bir sürece girmişti.

Taraflar arasında başta çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergileri uygulanması ve havacılık sektörüne sağlanan desteklemeler başta olmak üzere çeşitli ticari konularda uzlaşmazlıklar bulunuyor.