Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Ekonomi
 • 13.11.2020 08:53
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 13.11.2020 08:59
ABONE OL

Artık saat ve gün sınırı ortadan kalkıyor! 'ndan vatandaşlara 7/24 kolaylığı!

7/24 yapılmasının önünü açacak yeni bir sistemi gündeme getiriyor. genelinde ayrımı olmaksızın EFT sorunu ortadan kalkacak. Para leri anlık olarak saniyesinde hesaptan hesaba aktarılabilecek. Test çalışmaları sürdürülen yeni transfer uygulaması sayesinde vatandaşlar gece gündüz para transferi gerçekleştirebilecekler. Peki FAST ile para transferi ne zaman başlıyor, tüm bankalarda bu işlem geçerli olacak mı? İşte FAST para transferi...

Merkez Bankası'ndan vatandaşlara büyük kolaylık!

Son dakika haberi: Merkez Bankası bankalar arasındaki para transferinde dijital bir devrime imza attı. Merkez Bankası EFT ve Havale ayrımını kaldırıp 24 saat para transferi yapma imkânı getiren yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak için hazırlıkları tamamladı. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) olarak isimlendirilen bu yeni sistemle vatandaşlar, farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebilecek.

TÜM FİNANSAL KURULUŞLARI KAPSAYACAK

18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınması ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılması planlanan FAST Sistemi ile birlikte, para transferlerindeki havale, EFT ayrımı da ortadan kalkacak. Sistemin kısa bir zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşması hedefleniyor.

24 SAAT ÖDEME İMKANI

FAST Sistemi'nin pilot uygulamasında 11 bankanın yer alması ve para transferinin de bin lira ile başlaması bekleniyor. FAST Sistemi ile birlikte, IBAN numarası olmadan, telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak 24 saat ödeme yapılabilecek.

   Bunu sağlayacak olan Kolay Adresleme Sistemi de kullanıma sunulacak. Bu sistemde, banka müşterisi cep telefonunu, TC kimlik numarasını, pasaport numarasını ya da e-mail bilgilerini banka IBAN numarası ile bir defaya mahsus eşleştiriyor.

   O kişiye FAST sistemiyle para gönderecek kişi de istediği bankadan telefon numarasına ya da eposta adresine para gönderebiliyor.