Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 24.10.2020 00:42
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 24.10.2020 00:42
ABONE OL

Emeklilikte yaşı geriye çekmenin şartları... Milyonlarca vatandaşa hakkı tanındı!

Borçlanan erken emekli olur! için formül arayanlara borçlanma sistemi yardım ediyor. Erkekler askerlik kadınlar ise doğum borçlanması ile erkenden emekli olabiliyor. Her çalışan bir gün emekli olma hayali ile devam ediyor. Bunun için yılı, prim gün ödemesi ve yaş şartlarının aynı anda yerine getirilmesi gerekir. Fakat bazı durumlarda kişilerin daha erken emekli olma fırsatları yer alıyor. Peki emekli olma yaşını daha çok geriye çekmek adına neler yapmak gerekir. İşte merak edilen tüm şartlar ve detaylar... Bakıma muhtaç engelli çocuk sahibi olan anneler için gelen 1 ekim 2008 sonrası sigorta hayatı için çalışmanın dörtte biri kadar prim gün ödemesi ekleniyor.

Milyonlarca vatandaşa erken emeklilik hakkı tanındı!

Erken emekli olabilmek milyonlarca çalışan işçi ve memurun merak ettiği konulardan biri ve erken emekli olabilmenin koşulları, emekli olmanın şartları nelerdir? Milyonlarca çalışan ne zaman emekli olacağını merak ederken yasalarımız bazı erken emeklilik imkanlarını da sunuyor. Bunlardan en önemlileri ise kadınlar için doğum, erkekler için ise askerlik borçlanması. Burada kullandığımız 'borçlanma' tabiri aslında sizin gün satın almanız anlamında kullanılıyor. Belli miktar para ödeyerek askerlikte ve doğum sonrası geçen süreleri satın alarak sigortalı çalışmış gibi emeklilik hesabında kullanabiliyorsunuz. İşte son dakika haberleri ve tüm haberler sayfamızda..

Emeklilikte yaşı geriye çekmenin adımları

1. Engelli çocuğu olan vatandaşlar

Bakıma muhtaç engelli çocuk sahibi olan anneler için gelen 1 ekim 2008 sonrası sigorta hayatı için çalışmanın dörtte biri kadar prim gün ödemesi ekleniyor. Eklenen bu süreç ise yaş haddinden düşürülüyor.

2. Vergi indirimi erkene alır

Engelli çalışanlar ya da yüzde kırk oranı ile engellilik ardından vergi indirimi alınması yaş şartına bakılmadan 15 yıl olarak 3600 ya da 18 yıl olarak 4680 gün ile emekli olma fırsatı veriliyor.

3. 10 yıl prim şartı yetiyor

Kısmi emeklilik olarak yer alan bu yöntem ile kişilerin 15 yıl yani 3600 prim gün ödemesini dolduranlar daha fazla çalışma hayatına devam etmeden emekli olabiliyor. Bu imkan ise sadece 9 eylül 1999 tarihi öncesi geçerli olacak. Bundan sonraki tarihler için 4500 prim ödeme şartı sunuluyor.

4. Çocuklar kazandırıyor

Sigortalı çalışan kadınlar doğum yaptıkları çocukları üzerinden prim kazanabiliyor. En fazla 3 çocuk için kazanılan bu primler kadınların 6 yıl erken emekli olma fırsatı elde etmesine yardımcı oluyor.

5. Sağlık önemli bir mazeret

Çalışma sırasında iş yapabilme gücünde azalma meydana gelmesi ve en az yüzde 60 oranla iş gücünü kaybedenler sağlık raporu aldıktan sonra malulen emekli olma hakkına sahip oluyor. En az 10 yıl boyunca sigortalı bir şekilde çalışmak ve 1800 prim gün ödeme şartını doldurmak yeterli olacak.

6. Askerlik gün sayısını azaltacak

Erkeklerde askerlik ile beraber hem yaş geriye çekmek hem de prim kazanma fırsatları yer alıyor. 1 ila 2 yıl arasında erken emekli olma fırsatı sunuyor.

7. Belirli mesleklere dikkat

Kanuna göre fiili hizmet süresi zammı olarak bilinen FHSZ olarak tarif edilen avantaj ise belirli mesleklere uygulaması yapılıyor. Ağır mesleklerde çalışanlar - askerler - polisler - gemi adamları - gazeteciler - madenciler gibi birçok meslek hayatına devam eden kişilerin belirli oranlar ile prim gün ödemesi eklenerek erken emekli olma fırsatları sunuluyor.

Erken emeklilik nedir?

Erken emeklilik, emeklilik şartlarını normalden daha erken sürede elde etmeye denilmektedir. Erken emekli olabilmenin de bazı şartları ve kuralları bulunmaktadır. Erken emeklilikte sigortalı olarak çalışan kadınlar doğum sonrası iki yıllık sürelerini borçlanabilirler. Doğum borçlanmasının yanı sıra askerlik borçlanması da yine bilinen erken emeklilik şartlarından birisidir.

Erken emekli nasıl olunur?

Erken emeklilik kurallarından biri de malulen emekli olmaktır yani çalışmaya engel olacak hastalığı bulunan kişiler erken emeklilik hakkından faydalanabilirler. Böylece doğum sonrası borçlanma ve askerlik borçlanmaları sürecince erken emeklilik hakkını kazanmış olurlar.

Doğum borçlanması

Sigortalı olarak çalışan kadınlar her yaptıkları doğum için 2 yıllık (760 gün) prim borçlanması yapabilir. Doğum borçlanmasından faydalanabilmek için doğum öncesi sigorta girişinin yapılmış olması gerekir ve 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapılabilmektedir. Doğum yaptıktan sonra sigortalı işe başlayan kadınlar bu şarttan istifade edemezler. Doğum borçlanması emeklilik yaşını geri çekmez ancak 2 yıl prim günü olarak kabul edilir.

Askerlik borçlanması

Erkeklerin askerlik yaptıkları süre askerlik borçlanması olarak kabul edilmektedir. Erkekler er, erbaş ya da yedek subay olarak görev yaptıkları süreyi prim günlerinden sayabilir ve borçlanabilirler. Askerlik borçlanması, doğum borçlanması gibi prim doldurma olarak sayılmaktadır emeklilik yaşını erkene çekme demek değildir.

3600 günden emeklilik

Kadın ve erkek sigortalı işçiler 15 yıllık yani 3600 gün üzerinden emeklilik isteyebilirler. 3600 gün üzerinden emeklilik talep edenlerin 8 Eylül 1999 tarihinden önce giriş yapmış olmaları gerekmektedir. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortaya giriş yapanlar SGK şubelerine başvuru yaparak emekli olma yaşlarını öğrenebilirler.

Malulen emeklilik (engellilik durumunda emeklilik)

Malulen emekli olmak demek, iş yapabilir konumdayken herhangi bir nedenden dolayı iş yapamaz hale gelen kişilerin erken emekli olması durumuna denilmektedir. Meslek ayırımı yapmaksızın her meslek grubunda çalışan sigortalı işçilerin çalışmasına engel olacak sağlık sorunları ya da engellilik durumları söz konusu olduğunda prim gününe bakılmaksızın erken emeklilik hakkından faydalanabilirler.

Malulen emekli olabilmek için SGK'nın belirttiği devlet hastanesinden heyet raporunun alınması gerekir. SGK'ya başvuru yapılarak işlemlerin başlatılması için Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası malulen emeklilik 5510 sayılı kanunu gereğince %60 iş gücünün kaybedildiğinin onaylanması gerekir.

Sigorta borçlanması hakkında yasanın içeriği

SGK'nın 5510 nolu sayılı kanununa göre sigortalıların borçlanabilecekleri süre şöyledir:

Doğum yapan kadınların ilk 2 yılı prim günü sayılır
Askerlik yapılan süre, er ya da erbaş ve yedek subay olarak geçirilen süre prim gününden sayılır
Ücretsiz kullanılan izin günleri
Yurt dışında doktora öğrenimi için geçirilen süre
Yurt içinde doktora ve uzmanlık eğitim süreleri
Avukatlık stajı yapılan dönem
Sigortalı işçi iken tutuklanan ve daha sonra serbest kalanların tutukluluk süreleri ya da göz altı süreleri
Lokavt ve grev süreleri
Doktorların fahri asistanlık süreleri
Seçim görevinden istifa edenlerin seçim kanunları gereğince seçimin yapıldığı tarihten sonraki ay başına kadar geçen süre prim günü borçlanması yapılabilir