Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Ekonomi
 • 21.10.2020 08:46
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 21.10.2020 08:46
ABONE OL

21 Ekim maaşı (parası) yatan iller! Evde bakım parası sorgulama ekranı!

21 Ekim maaşı yatan iller arama motorlarında sorgulanıyor. Evde bakım parasının yatıp yatmadığını kontrol eden aileler, yatan illeri araştırıyor. Şu ana kadar birçok ilde maaşların yatırıldığı öğrenildi. Evlerinde bakıma ihtiyaç duyan engelli veya yaşlı kişilere yönelik verilen evde bakım maaşlarından her ay binlerce kişi faydalanıyor. İşte 21 Ekim evde bakım maaşı hakkında merak edilen bilgiler!

21 Ekim evde bakım maaşı parası yatan iller! Evde bakım parası sorgulama ekranı!

Evde bakım maaşları her ay vatandaşlar tarafından düzenli olarak sorgulanıyor. 21 Ekim evde bakım maaşı yatan iller listesi merak ediliyor. Bu maaşı düzenli olarak alan vatandaşlar evde bakım maaşı yatan iller listesini sorguluyor. Binlerce kişinin aldığı evde bakım maaşları farklı illerde ve farklı tarihlerde yatırılıyor. Haberimizden Ekim ayı evde bakım maaşı yatan iller listesine ulaşabilirsiniz. Maaşlarınızı Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747'e SMS atarak sorgulayabilirsiniz.

EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER 21 EKİM

1- Tokat

2- Karabük

3- Hatay

4- Aksaray

5- Antalya

6- Afyonkarahisar

7- Sakarya

8- Şanlıurfa

9- Zonguldak

10- Konya

11- Samsun

12- Mersin

13- İstanbul

14- Manisa

15- Denizli

16- Bilecik

17- Ordu

18- Erzurum

19- Kars

20- Balıkesir

21- İzmir

22- Çanakkale

23- Uşak

24- Bursa

25- Adana

26- Kayseri

2020 EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

Ocak ayında 1.460,61 TL olan evde bakım aylığı 2020 Temmuz ayında yapılan son zam ile 1.544,61 TL oldu.

Bakan Selçuk, yaptığı açıklamada, "2020 yılı Temmuz-Aralık dönemi için evde bakım yardımını aylık 1.544,61 TL'ye çıkardık" dedi.

   EVDE BAKIM AYLIĞI SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

   Evde Bakım aylığı ödemelerinin hesabınıza yatıp yatmadığını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın ve tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

   EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

   SMS İLE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

   Maaşlarınızı Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747'e SMS atarak sorgulayabilirsiniz. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir. Ziraat Bankası sms kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.

   EVDE BAKIM AYLIĞI NASIL TAKİP EDİLİR?

   Engelli aylığından yararlanmak isteyen kişiler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nden aldıkları sevk ile sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gidiyorlar. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve engellilik oranına göre belirlenen evde bakım aylığı bağlanıyor.

   EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

   Evde bakım maaşı alabilmek için aşağıdaki 3 şartın bulunması gerekiyor:

   1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

   2) Bakıma muhtaçlık kriteri,

   3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

   Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa 'İlçe Müdürlüklerine' başvuru yapılıyor.