Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 20.10.2020 18:54
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 20.10.2020 18:54
ABONE OL

! ? 8 kriterle...

çalışan vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Yüksek maaş almak isteyen çalışanlar hangi noktalara dikkat etmesi gerektiği konusunda yapılan açıklamaları inceliyor. Yüksek aylık için çalışırken alınması gereken önlemler bulunuyor. Özellikle 8 noktaya dikkat edilmesiyle birlikte gelecekte alacağınız emekli aylığı yükselebilir. Emeklilik tarihini işe giriş tarihi ve yaş belirliyor. Peki, ? İşte detaylar...

Emekli olduğunuzda yüksek maaş nasıl alınır?

Emekli olduğunda yüksek maaş almak isteyenler uzmanlar tarafından yapılan yorumları inceliyor. Sigorta primi her ay ödenen çalışanlar emeklilikte alacağı maaş miktarının nasıl artırabileceğini öğrenmek istiyor. Emeklilik tarihini işe giriş tarihi ve yaş belirliyor. Maaşı belirlemek ise çalışanın elinde. Burada bazı püf noktalarına dikkat etmek lazım. Peki, emeklilikte yüksek maaş almak için ne yapmak gerekir? İşte dikkat edilmesi gereken 8 kriter...

EMEKLİ OLDUĞUNUZDA YÜKSEK MAAŞ NASIL ALINIR?

● Emeklilik tarihini işe giriş tarihi ve yaş belirliyor. Maaşı belirlemek ise çalışanın elinde. Burada bazı püf noktalarına dikkat etmek lazım. En önemli parametre, brüt maaş.

● Emekliliğinizi planlarken son 1-2 yılı düşünmeyin. Eğer imkan varsa 8-10 yıl öncesinden plan yapın. Böylece alacağınız maaşı daha da artırabilirsiniz. Çünkü maaş hesaplarken kazançlarınızın tamamına bakılıyor.

● Çok çalışmak ya da çok fazla günü olmak tek başına maaşı etkilemiyor. Hatta günü daha az olan birisi günü fazla olandan daha çok maaş alabiliyor. Burada sizin brüt maaşınız yani prime esas kazancınız önemli.

● Eğer imkanınız varsa birden fazla yerde sigortalı çalışmak prime esas kazancınızı yükseltecektir. Kaç yerde sigortalı olursanız olun, 1 ayda 30 gün sayılır. Ancak kazancınız toplanacağından yükselir.

● İster SSK'lı, ister Bağ- Kur'lu olun, son 3.5 yılda SGK'ya tavandan kazanç bildirilirse, (geçmişi hep asgari ücret yatsa da) tavandan bildirilen her ay için ileride alınacak emekli aylığı yaklaşık 15-20 lira artar. 3.5 yılda tavandan kazanç bildirenlerin maaşında 800 liraya yakın artış görülebilir.

● Bağ-Kur yerine SSK'dan emekli olmak daha avantajlı. SSK'dan emekli olma imkanınız varsa, Bağ-Kur seçeneklerini ikinci planda tutun.

● Hangi kurumda olursanız olun son 3.5 yılda (1261 gün) SSK'lı olursanız emekliliğiniz SSK şartlarından hesaplanacak. Yüksek kazanç bildirerek hem daha erken emekli olur hem de yüksek maaş alırsınız.

● Aylık kazancınız, maaşı belirleyen en büyük etken. Dolayısıyla öncelikle gerçek maaşınızın bordroda olmasına özen gösterin. Asgari ücretten gösterilmesine razı olmayın. Ayrıca düzenli nakit ödemeleriniz (ikramiye, prim, kira yardımı vs) varsa, bunların da brüt kazanca eklenip eklenmediğine dikkat edin.

● Emeklilik başvurusu yaparken doldurulan 'Tahsis Formu'ndaki bakmakla yükümlü kişi hanesine 'eş', 'çocuk' gibi yakınlarınızı eklemeyi unutmayın. Maaş hesaplarken aylık bağlama oranını yükseltici etki yapacaktır.