Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Ekonomi
 • 19.10.2020 09:32
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 19.10.2020 09:32
ABONE OL

O lar, (kredi---askerlik-ssk bağkur-kdv-gelir) 2020 borç yapılandırma şartları

2020 yapılandırma detayları: Yaz tatili süresince sahada olan milletvekillerine en çok gelen talep, devlete olan borçların yeniden yapılandırılması oldu. İş dünyasından da aynı yönde istekler AK Parti'ye ulaştı. Bunun üzerine Başkan Erdoğan, kapsamlı bir çalışma yapılması talimatı verdi. Başkan Erdoğan'ın talimatı sonrası pandeminin etkilerini azaltmak için bugüne kadar yapılan en kapsamlı vergi yapılandırması paketi hazırlanıyor. Paketten yaklaşık 4 milyon vatandaşın yararlanması beklenirken, Başkan Erdoğan'ın KYK borçları için de talimat verdiği ve o borçların da kapsama alınacağı öğrenildi.

2020 borç yapılandırma şartları: kredi-mtv-trafik cezası-askerlik-ssk bağkur-kdv-gelir

2020 borç yapılandırma detayları belli olmaya başladı. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren gelişmeler yakından takip ediliyor. Hangi borçlara yapılandırma imkanı getirileceği, hangi borçların taksitlendirileceği ve taksit sayısının kaç olacağına yer verildi.
Emlak vergisinden trafik cezalarına kadar kamu kurumlarına olan hemen hemen tüm borçların ödemesinin kolaylaştırılması, ödemesiz bir dönemle ertelenmesi sonra da uzun vadeli taksitlendirilmesi planlanıyor. Öğrenim kredisi borçlarının da yapılandırma kapsamına alınması bekleniyor. Yapılandırılacak borçlar için 2 ayda bir ödeme yapılacak. Borçlar 6-9-12-18 taksitle ödenecek. 2 ayda bir ödeme yapılacağı için 36 ay vadeye kadar seçenek olacak.

BAŞKAN ERDOĞAN'IN TALİMATI

Yaz tatili süresince sahada olan milletvekillerine en çok gelen talep, devlete olan borçların yeniden yapılandırılması oldu. İş dünyasından da aynı yönde istekler AK Parti'ye ulaştı. Bunun üzerine Başkan Erdoğan, kapsamlı bir çalışma yapılması talimatı verdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yeniden yapılandırma ile ilgili bir çalışma yaptıklarını, düzenlemeyi istihdam paketine eklemeyi düşündüklerini açıkladı.

AK Parti grubu, Hazine ve Maliye Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıkların bürokratları ile toplantılar yaparak düzenlenmenin çerçevesini belirlemeye çalıştı.AK Parti'nin hazırladığı paketin detayları da ortaya çıkmaya başladı. İşte üzerinde çalışılan konular ve formül:
EN GENİŞ YAPILANDIRMA:
Vergi, sigorta prim borçları, kaçak köprü geçişleri, trafik cezaları, gümrük cezaları, belediyelere olanlar da dahil çeşitli borçlar ile bazı idari para cezalarının yapılandırma kapsamına girmesi planlanıyor. Böylece, bu düzenlemenin şu ana kadar çıkartılan en kapsamlı yeniden yapılandırma olması öngörülüyor.   ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇLARINA DA KOLAYLIK: Üniversitelerden mezun olan öğrencilerin öğrenim kredileri ile ilgili yaşadıkları sorunlar daha önce Başkan Erdoğan'a iletilmişti. Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda yapılandırma kapsamına öğrencilerin kredi borçları da dahil edildi. AK Parti, çiftçilerin tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının da pakete eklenmesi istiyor. Ancak bu konudaki karar daha sonra verilecek.   500 MİLYARLIK BORCU KAPSAYACAK: Paket kapsamına girecek yeniden yapılandırmadan yaklaşık 4 milyon vatandaşın yararlanması bekleniyor. Yapılandırılacak toplam borç tutarı ise 500 milyar lira civarında.   BİR YIL ERTELEME VE UZUN TAKSİT: AK Parti grubu, pandemi nedeniyle borçların ödenmesinde sıkıntı olduğuna dikkat çekip, "Şu ortamda borçlar yapılandırılıp taksitler hemen başlatılırsa yine ödemelerde zorluk yaşanabilir. Bir yıl tüm borçlar ertelensin daha sonra taksitler başlasın" dedi. Çalışmalar da bir yıl erteleme üzerine yapılmaya başlandı. Ancak erteleme süresinin 6 ay ya da daha kısa bir süre olması da gündemde. Erteleme sonrası borçların uzun süreli taksitlere bölünmesi planlanıyor.     FAİZ VE CEZALAR DA İNDİRİLECEK: Kapsamı diğer yapılandırmalardan daha geniş olacak paket ile kamuya ilişkin borçların gecikme faizi, gecikme zammı vb başlıklarında da indirime gidilmesi planlanıyor. Ancak bu oranların ne kadar olacağı henüz netleşmedi. Ayrıca taksitlerini düzenli ödeyecekler ile ilgili her türlü haciz işlemi de durdurulacak.     BORÇLARINI DÜZENLİ ÖDEYENLER: Borçlarını düzenli ödeyen vatandaşların ödüllendirilmesi konusu da gündeme geldi. Onlara dönük bir jest yapılması konuşuluyor. Bu konu, düşünce aşamasında ve henüz karara bağlanmış değil.

     HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRMA KAPSAMINDA OLACAK?

     İşte yapılandırma kapsamında olması beklenen borçlar:

     -Katma Değer Vergisi

     -Emlak Vergisi

     -Gelir Vergisi

     -Çevre ve Temizlik Vergisi

     -Motorlu Taşıtlar Vergisi

     -SGK, Bağ-Kur prim borçları

     -Askerlik para cezası

     -Trafik cezaları

     - İdari para cezaları ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.

     -Su borçları

     -Öğrenim kredisi borçları

     - Ödenme imkânı ortadan kalkmış isteğe bağlı sigorta primleri ve topluluk sigortası prim borçları ve bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.

     - Özel nitelikli inşaatlar ile ihale konusu işlerle ilgili eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.