Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 19.10.2020 09:37
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 19.10.2020 09:37
ABONE OL

Belediye, ve destek ödemeleri - Kadınlara, yaşlılara, hastalara, işsizlere geliri olmayana aylık yardım!

ve yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu dar gelirli vatandaşlar tarafından soruluyor. Devlet kamu kurumları aracılığıyla kadınlara, yaşlılara, hastalara, işsizlere geliri olmayana yardım yapılıyor. Geliri olmayan, ihtiyaç sahibi olan vatandaşların faydalanabileceği çok sayıda kaymakamlık valilik yardımı bulunuyor. Bu yardımların bir kısmı doğrudan ailelere sağlanırken bazı destekler ise başvuru yapılması durumunda ödeniyor. Kaymakamlık, valilik ve diğer yerel kurumlar aracılığıyla ödenen yardım ödemelerinin tamamı ve ödenen tutarlara ilişkin tablo haberimizde.

Hastalara, işsizlere geliri olmayana aylık yardım!

Devletten 2020 senesi içerisinde sosyal destekler çoğalarak sürüyor. Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra Türkiye'ye de gelen Korona virüs salgını sebebiyle lüzum sahiplerine takviyeler çoğalıyor. Valiliklerden ve kaymakamlıklardan koronavirüs ile mücadele sürecinde bazı yardımlar alabilirsiniz. Valilik ve Kaymakamlıklardan sağlanan devlet desteklerinin tamamına başvurular yine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren ve ilde, ilçede yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla sağlanıyor. Valilik aracılığıyla sağlanan yardımlar arasında maddi destekler ve gıda yardımları bulunuyor.


VALİLİKLER VE KAYMAKAMLIK DESTEK ÖDEMELERİ

Maddi durumu iyi olmayan, geliri bulunmayan ya da düşük gelirli olan vatandaşlara valiliklerden çeşitli alanlarda ödemeler yapılır.

Vatandaşların içinde bulundukları durumlara göre oluşan ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla sağlanan bu destek ödemeleri yakacak yardımı, erzak yardımı, eğitim yardımı, maddi destek ve nakit para yardımı gibi alanlarda ödenir.

Destek Ödemeleri Listesi ve Ödeme Tutarları

Vatandaşların valilikler ve kaymakamlıklar bünyesinden alabilecekleri yardımlara ilişkin liste;

* Eşi vefat etmiş geliri olmayan kadınlara aylık maaş desteği.

* Yakacak Yardımı - 500 kg kömür olarak sağlanır.

* Engelli ve 18 yaş altında olan vatandaşların ailelerine her ay maddi destek.

* İhtiyaç sahiplerine gıda yardım ödemesi.

* Yine kirasını ödeyemeyenlere aylık belli bir tutar barınma yardımı

* Çocukların sağlıkları için ihtiyacı olanlara her ay destek ödemesi

Vatandaşlar söz konusu alanlarda sağlanan destek ödemelerinden faydalanmak için belediyelere, valiliklere ve kaymakamlıklara başvuruda bulunabilirler. Başvuruların ardından ilgili kurum değerlendirme süreci başlatacak ve ödemeler o değerlendirme sonucuna göre yapılacak.

KAYMAKAMLIK YARDIM LİSTESİ

Bunların dışında kaymakamlıklarda ihtiyacı olan vatandaşlara özel destekler sağlıyor. Kaymakamlıklar tarafından sağlanan maddi yardımlara dair listyi aşağıda paylaşıyoruz. Kaymakamlık yardımlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar da başvurularını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapacaklar.

1-) 1. Grup Yardımlar Kadınlar için;

Çocuk yardımı, Doğum yardım parası, Eşi cezaevine giren kadınlar için sağlanan sosyal yardımlar, Dul kadınlara destek yardımları, Şartlı gebelik için maddi yardımlar, Bebek maması ve bez yardımı,

2-) 2. Grup Yardımlar Sağlık Alanında

Muhtaçlık maaşları, Sosyal destek yardımları, Tıbbi malzeme desteği, Yatalak hasta bezi yardımları, Engelli raporu sahiplerine maaş yardımı, Evde bakım parası ödemeleri, Şartlı sağlık destekleri.

3-) 3. Grup Yardımlar Genel

Kira yardımı, Yakacak yardımı, Proje geliştirme desteği, Eğitim/öğretim yardımı, Bayramlık ve gıda yardımı, Gıda desteği, Kıyafet desteği, Afet yardımları,65 yaş üstü maaşlar,

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?

Fakirlik maaşından yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın sosyal yardımlaşma ve kaymakamlıkların ilgili birimleri ve il valiliklerinin ilgili birimlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvurusu onaylanan vatandaşlara fakirlik dosyası açılır ve her ay düzenli olarak maaşa bağlanırlar. Fakirlik maaşından yararlanacak olan vatandaşların ise aşağıda maddeler halinde paylaşmış olduğumuz evrakları tamamlaması gerekmektedir.

Hiç bir sosyal güvencesinin bulunmadığına dair bir belge

Gelir getirici taşınır veya taşınmaz hiç bir gayrimenkul veya menkule sahip olmadığını gösteren bir belge

Annesi veya babası olmayan çocukların veya %40 engeli bulunduğuna dair bir belge

Herhangi bir gelir veya aylığa sahip olmadığını gösteren bir belge

Yardım Yapan Dernekler ve Vakıflar yardıma ihtiyaç duyan aileler ikinci bir alternatif teşkil eder.

yukarıda saymış olduğumuz maddelere uyum sağlayan vatandaşlarımız fakirlik maaşından yararlanabilirler.

Belediyeden Yardım Nasıl Alınır?

Maddi durumu olmayan vatandaşlarımızın bulunmuş oldukları il veya ilçe belediyelerine başvuruda bulunmaları sonucunda gıda, giyim, yakacak, eğitim, sağlık gibi yardımların yanı sıra iş imkanları da sağlanmaktadır. Bu yardımlar sayesinde çok sayıda vatandaşımız ailesinin geçimini sağlayabilmekte ve çocuklarının eğitim masraflarını karşılayabilmektedir.