Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.10.2020 08:49
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.10.2020 08:49
ABONE OL

parası kaç ilde yattı? 16 Ekim yatan iller hangileri?

maaşı yatan iller listesi 16 Ekim Cuma günü de sorgulanıyor. Ekim ayı evde bakım paraları yatmaya başladı ve vatandaşlar da kendi illerinde paranın yatırılıp yatırılmadığını merak ediyor. Bakıma ihtiyacı olan ve gerekli şartları taşıyan ailelere ödemesi yapılıyor. Ödemeler her ay farklı illerde ve farklı tarihlerde yatırılıyor. Peki, hangileri? İşte cevabı!

Evde bakım parası kaç ilde yattı? 16 Ekim evde bakım maaşı yatan iller hangileri?

Evde bakım maaşı yatan iller hangileri? 16 Ekim evde bakım maaşı için bu maaşı alanlar arama motorlarında sorgulama yapıyor. Her ay farklı illerde farklı tarihlerde yatırılan evde bakım maaşları hesaplara yatmaya devam ediyor. Şu ana kadar birçok ilde maaşlar yatırıldı. Peki, 16 Ekim evde bakım maaşı yatan iller hangileri? İşte yanıtı…

EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER 16 EKİM

1- Tokat

2- Karabük

3- Hatay

4- Aksaray

5- Antalya

6- Afyonkarahisar

7- Sakarya

8- Şanlıurfa

9- Zonguldak

10- Konya

11- Samsun

12- Mersin

13- İstanbul

14- Manisa

15- Denizli

16- Bilecik

17- Ordu

18- Erzurum

19- Kars

20- Balıkesir

21- İzmir

22- Çanakkale

23- Uşak

24- Bursa

25- Adana

26- Kayseri

2020 EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

Ocak ayında 1.460,61 TL olan evde bakım aylığı 2020 Temmuz ayında yapılan son zam ile 1.544,61 TL oldu.

Bakan Selçuk, yaptığı açıklamada, "2020 yılı Temmuz-Aralık dönemi için evde bakım yardımını aylık 1.544,61 TL'ye çıkardık" dedi.

EVDE BAKIM AYLIĞI SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Evde Bakım aylığı ödemelerinin hesabınıza yatıp yatmadığını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın ve tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

SMS İLE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Maaşlarınızı Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747'e SMS atarak sorgulayabilirsiniz. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir. Ziraat Bankası sms kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.

EVDE BAKIM AYLIĞI NASIL TAKİP EDİLİR?

Engelli aylığından yararlanmak isteyen kişiler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nden aldıkları sevk ile sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gidiyorlar. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve engellilik oranına göre belirlenen evde bakım aylığı bağlanıyor.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Evde bakım maaşı alabilmek için aşağıdaki 3 şartın bulunması gerekiyor:

1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

2) Bakıma muhtaçlık kriteri,

3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa 'İlçe Müdürlüklerine' başvuru yapılıyor.