Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 15.10.2020 08:44
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 15.10.2020 08:45
ABONE OL

yatan iller 15 Ekim! Evde bakım maaşı (parası) hangi illerde yatırıldı?

15 Ekim yatan iller hangileri? Evde bakım maaşı hangi illerde yatırıldı sorusuna yanıt aranıyor. Her ay farklı illerde farklı tarihlerde yatırılan evde bakım maaşları hesaplara yatmaya devam ediyor. Şu ana kadar birçok ilde maaşlar yatırıldı. Peki, 15 Ekim hangileri? İşte yanıtı…

Evde bakım maaşı yatan iller 15 Ekim!

Evde bakım maaşı yatan iller 15 Ekim! Evde bakım maaşlarının hangi illerde yatırıldığı vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Evde bakıma ihtiyacı olan ve gerekli şartları taşıyan ailelere evde bakım maaşı ödemesi yapılıyor. Ödemeler her ay farklı illerde ve farklı tarihlerde yatırılıyor. Peki, evde bakım maaşı yatan iller hangileri? İşte cevabı!

EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER 15 EKİM

1- Tokat
2- Karabük
3- Hatay
4- Aksaray

5- Antalya6- Afyonkarahisar
7- Sakarya
8- Şanlıurfa
9- Zonguldak


10- Konya
11- Samsun
12- Mersin
13- İstanbul
14- Manisa

15- Denizli16- Bilecik
17- Ordu
18- Erzurum
19- Kars
20- Balıkesir
21- İzmir

22- Çanakkale
23- Uşak

2020 EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

Ocak ayında 1.460,61 TL olan evde bakım aylığı 2020 Temmuz ayında yapılan son zam ile 1.544,61 TL oldu.

Bakan Selçuk, yaptığı açıklamada, "2020 yılı Temmuz-Aralık dönemi için evde bakım yardımını aylık 1.544,61 TL'ye çıkardık" dedi.

EVDE BAKIM AYLIĞI SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Evde Bakım aylığı ödemelerinin hesabınıza yatıp yatmadığını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın ve tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

SMS İLE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Maaşlarınızı Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747'e SMS atarak sorgulayabilirsiniz. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir. Ziraat Bankası sms kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.

EVDE BAKIM AYLIĞI NASIL TAKİP EDİLİR?

Engelli aylığından yararlanmak isteyen kişiler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nden aldıkları sevk ile sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gidiyorlar. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve engellilik oranına göre belirlenen evde bakım aylığı bağlanıyor.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Evde bakım maaşı alabilmek için aşağıdaki 3 şartın bulunması gerekiyor:

1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

2) Bakıma muhtaçlık kriteri,

3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa 'İlçe Müdürlüklerine' başvuru yapılıyor.