Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 24.09.2020 14:11
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 24.09.2020 14:11
ABONE OL

! düştü mü? ne oldu?

ne oldu? düştü mü? Dolar ve euro kurunda yaşanan gelişmelerin ardından Merkez Bankası faiz kararının ne olacağı merakla bekleniyordu. TCMB'den yapılan açıklamada politika faiziyle ilgili alınan karar duyuruldu. Peki, faizler yükseldi mi düştü mü? İşte, !

Merkez Bankası faiz kararı! Faizler yükseldi mi düştü mü? 24 Eylül Merkez Bankası faiz kararı ne oldu?

24 Eylül Merkez Bankası faiz kararı ne oldu? Faizler yükseldi mi düştü mü? Merkez Bankası faizleri yükseltti mi sorularına arama motorlarında yanıt aranıyor. Piyasaların merakla beklediği faiz kararı açıklandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamaya göre, politika faizlerinde yapılan değişiklik duyuruldu. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne oldu?

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI!

Merkez Bankası, politika faizini yüzde 8.25'den yüzde 10.25 düzeyine yükseltti.

TCMB'den yapılan açıklamada, "Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8.25'ten yüzde 10.25'e yükseltilmesine karar vermiştir" denildi.

POLİTİKA FAİZİ NEDİR?

Merkez bankalarının resmi faiz oranları yoluyla para arzı ve kısa vadeli faiz oranları üzerinde kontrol yeteneği vardır. Merkez bankaları, bankaların ihtiyaç duyduğu likiditeyi sağlamak için bankalara verdiği kısa vadeli borçların ve fazla likiditeyi çekmek amacıyla yaptığı borçlanmanın faiz oranlarını kendisi belirler.

Merkez bankaları bu faiz oranını belirleyerek iktisadi faaliyet ve fiyatlar genel seviyesini etkilemeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle bu faiz oranına politika faiz oranı denilmektedir.

Merkez Bankasının kullandığı politika faiz oranı, bir hafta vadeli repo işlemlerinde uygulanan faiz oranıdır.

Politika faizlerine ilişkin kararlar Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından alınır. Faiz kararları alınırken, orta vadeli bir bakış açısıyla, gelecek dönem enflasyon görünümüne odaklanılır. Ayrıca, dışsal şokların enflasyon üzerindeki geçici etkilerine anında tepki verilmemesi ve orta vadeli hedeflere vurgu yapılarak politika tepkisinin zamana yayılması ilkesi benimsenir.

PPK faiz kararı alırken, toplam arz-talep dengesi, maliye politikasına ilişkin göstergeler, parasal göstergeler ve kredi büyüklükleri, ücret, istihdam, birim maliyet, verimlilik gelişmeleri, kamu ve özel sektör fiyatlama davranışları, enflasyon beklentileri, döviz kurları ve bunları etkileyebilecek gelişmeler, olası dışsal şokların analizi ve Merkez Bankası bünyesindeki ekonomik tahmin sisteminden elde edilen projeksiyonları içeren geniş bir bilgi kümesinden yararlanılır.

AA FİNANS PPK BEKLENTİ ANKETİ SONUÇLARI

AA Finans Para Politikası Kurulu Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistlerin büyük çoğunluğu politika faizinin sabit bırakılacağını öngörüyor

AA Finans'ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 24 Eylül Perşembe günü gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin anketine katılan ekonomistlerin büyük çoğunluğu politika faizinin sabit bırakılacağını tahmin etti.