Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 25.09.2020 09:13
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 25.09.2020 09:13
ABONE OL

da paranız varsa aman dikkat! Paralarınız devredilecek! Ziraat Bankası, Vakıfbank, Akbank, İş Bankası...

Birçok insan gibi siz de larda hesap açıp sonrasında unuttuğunuz, başka bankalarla çalıştığınız için varlığını aklınızdan çıkardığınız hesaplar olabilir. Unutulmaya yüz tutmuş bu hesaplar, bir gün aklınıza gelirse bankanızla bir an önce iletişime geçmelisiniz. Eğer hesabınızla ilgili en son işlemi, 10 sene önce gerçekleştirdiyseniz ve sonrasında hiç işlem yapmamışsanız, hesabınız zamanaşımına uğrayacaktır. Sonradan lazım olur diye hesabınızdan çekmediğiniz paralarınız ya da miras olarak kalan; ancak aklınızdan çıkan tutarlar, zamanaşımına uğrayınca elinizden alınmış olacaktır. Bankalar; 10 yıl boyunca hareket görmeyen bu hesapları, 'na () gelir olarak aktarmakla yükümlüdür.

Bankada birikiminiz varsa hayati uyarı! Paralarınız devredilecek!

TMSF'den yapılan duyuruda Bankacılık Kanunu'nun 62'nci maddesi gereğince; bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son işlem tarihinden başlayarak on yıl içinde işlem görmeyen hesaplar zamanaşımına tabii oldukları bildirildi. Mevduat hesabı bankalarla iletişimin temel taşı olarak görülse de unutulan hesapların sayısı her yıl artmaktadır. Bankaların ve TMSF'nin uyarılarını dikkate alarak, bankanızdan yapacağınız sorgulamayla hesabınızdaki paranın sizde kalmasını sağlayabilirsiniz. Zamanaşımına uğramış hesaplar için 50 TL üzerindeki her türlü mevduat sahibi kişilerin bankalar tarafından iadeli taahhütlü mektupla uyarılması zorunludur.

2021 YILI ZİRAAT BANKASI ZAMAN AŞIMI AÇIKLAMASI

27 Şubat 2015 tarih ve 29280 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğinin 24. maddesinde "Yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler, hesap sahibinin yaptığı en son talep, işlem veya herhangi bir şekilde verdiği yazılı talimat tarihinden, yatırım fonu ve değişken sermayeli yatırım ortaklıkları için ise tasfiye tarihinden başlayarak on yıl içinde talep ve tahsil edilmemesi halinde zamanaşımına uğrar ve Yatırımcı Tazmin Merkezine (YTM) gelir kaydedilir" denilmektedir.

Zamanaşımına uğrayacak yatırım hesapları listesinde bilgileri yer alan müşterilerimizin YTM'ye devir yapılacak tarihten önce şubelerimize başvurmaları gerekmekte olup, listede belirtilen tarihe kadar işlem yapılmaması halinde yatırım hesaplarındaki her türlü emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler Yatırımcı Tazmin Merkezine devredilecektir.

ZAMANAŞIMINA UĞRAYAN HESAPLARA NE OLUYOR?

Söz konusu hesaplar için 15.06.2020 tarihine kadar hesap sahibi ya da mirasçıları tarafından bir talep olmaması durumunda, her türlü mevduat, emanet ve alacaklar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devrediliyor.

ZAMANAŞIMI SORGULAMA LİNKİ İÇİN TIKLAYINIZ

ZAMANAŞIMINA UĞRAYAN MEVDUAT NASIL GERİ ALINIR?

Zamanaşımına uğramış hesaplar için 50 TL üzerindeki her türlü mevduat sahibi kişilerin bankalar tarafından iadeli taahhütlü mektupla uyarılması zorunludur. Hesapta bulunan para için başvuru yapılmadığı takdirde TMSF'ye devrinin gerçekleşeceğini bildirmekle yükümlüdür. Ancak ilgili mevduat 50 TL altındaysa bankalar Şubat ayından itibaren kendi internet sitelerinde bu hesapları ilan etmek zorundadır. Ek olarak, tirajı en yüksek iki gazeteye de kendi internet sitesinde listelerin bulunduğunu ve hak sahiplerinin kontrol etmesi gerektiğini açıklayan bir ilan verir. İnternet sitelerinde ilan edilen listeler, bankalar tarafından eş zamanlı olarak ayrıca TMSF'ye gönderilir.