Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.09.2020 16:49
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.09.2020 16:50
ABONE OL

nasıl alınır? İŞKUR nelerdir? Kaç ay ödenmektedir?

Bilindiği üzere , işini kaybeden vatandaşlara İŞKUR aracılığıyla devlet tarafından belirli tarihler aralığında ödenmektedir. Bu bağlamda kendi isteğiyle veya işten çıkarılmış kişilere son 3 yıldaki prim gün sayılarına göre belirli bir süre maaş verilmektedir. Ancak işsizlik maaşı başvuru yapabilmek için bazı şartları yerine getirmiş olması gerekiyor. Peki, ? İŞKUR nelerdir? Kaç ay ödenmektedir? İşte o soruların yanıtları...

İşsizlik maaşı nasıl alınır? Kaç ay ödenmektedir?

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından belirli tarihler aralığında işinden ayrılan vatandaşlara işsizlik maaşı ödemesi yapılıyor. Her ay işsizlik ödeneği, ayın beşinde aylık olarak maaş alan vatandaşlara ödeniyor. Başvurular ise İŞKUR üzerinden alınıyor. Bu kapsamda işsiz kalan vatandaşlar İŞKUR işsizlik maaşı hakkında detayları öğrenmek istiyor. Peki, işsizlik maaşı nasıl alınır? İŞKUR işsizlik maaşı alma koşulları nelerdir? Kaç ay ödenmektedir? İşte detaylar...

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ALINIR?

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin Kanun gereği iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile avukat ya da bir başkası tarafından başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır.

İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ AY VERİLİR?

Kendi isteğiyle veya işten çıkarılmış kişilere son 3 yıldaki prim gün sayılarına göre 10 aya kadar maaş ödenmektedir.

2020 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

En yüksek işsizlik maaşı 2 bin 336,53 TL
En düşüş işsizlik maaşı bin 168,27 TL

İŞSİZLİK MAAŞINDAN YARARLANMA KOŞULLARI NELERDİR?

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

İŞSİZLİK MAAŞI HESAPLAMA

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40'ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80'ini geçememektedir. İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

İŞSİZLİK MAAŞI NEDİR?

Sigortalı işsizlere 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için yine Kanunda belirtilen süre ve miktarda yapılan ödemedir.