Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 09.09.2020 08:47
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 06.10.2020 18:31
ABONE OL

Kredi kartı kullanan vatandaşları ilgilendiren yeni açıklama! Geri ödeniyor

Kredi kartı kullanan vatandaşları ilgilendiren yeni açıklama geldi. Yapılan açıklamada kart aidatları için şimdiye kadar 100 bin şikayet başvurusu alındığını, ların birçok vatandaştan haksız yere her yıl kart aidatı aldığına yer verildi.

70 milyon kullanan var! O paralar vatandaşlara hemen ödeniyor!

Kredi kartı aidatları vatandaşların canını sıkmaya devam ediyor. Açıklanan son verilere göre Türkiye genelinde toplamda 70 milyon kredi kartının olduğu bildirildi. İstatistiklere göre her bir kişi, ortalama 2 kredi kartı kullanıyor.

BAŞVURU YAPANA PARASI İADE EDİLECEK

Tüketici birlikleri, vatandaşların tüketici hakem heyetlerine başvuru yapması gerektiğine yer verildi. Kredi kartı aidatının banka ve müşteri arasında karşılıklı müzakere edilerek mutabakat sağlanırsa alınabileceğine dikkat çekildi. Uzmanlar kart aidatını bankayla müzakere etmiş olanların da bundan sonrası için aidatsız kart isteyebileceğini dile getiriyor.

İade başvurusu yapanların gerekçeleri genel olarak şu şekilde:

''4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6 maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından haksız söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış.

T.C. Yasalarına göre yapılan bu ücretlendirme 13. Hukuk dairesince verilen 2011/47 ** esas 2011/115** sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bk. 125. Madde ve HGK 2010/1-93-88 sayılı karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin de olacağına dair de kesin hükmü bulunmaktadır. Mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde ekstreme yansıtılan yıllık kart ücretinin iptalini istiyorum.''

BAŞVURU SAYFASI

E- Devlet üzerinden başvuru yapmak suretiyle kredi kartı aidatlarını geri almak mümkündür. bunun için; TC kimlik numarası ve şifreyle e-devlet sitesine giriş yapılır

Arama bölümüne "tüketici hakem heyeti" yazıp aranır.

Yeni başvuru butonuna tıklayın. Uyarıları okudum, kabul ediyorum dedikten sonra başka sayfaya yönlendirmektedir.

Devam et dedikten sonra hangi bankadan kredi kartı alındıysa, o bankanın seçilmesi gerekmektedir.

Yönlendirilen diğer sayfada; banka başvuru tarihi, konu ve başvurunuzu anlatan kısa açıklama yazdıktan sonra, bankadan yazılı cevap aldınız mı? Sorusunu cevaplayarak başvuru tamamlanır.

Tüketici Hakem Heyetine başvurular e Devlet kapısı üzerinden yapılıyor.

https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayeti-uygulamasi

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURUN

Kart aidatı almak üzere ikamet edilen il veya ilçedeki Tüketici Hakem Heyetine müracaat edilebilmektedir. Aidat ücreti kesilmiş olan kredi kartına ait ödenen aidatları bankadan geri alabilmek için; kredi kartının aidat ücretini gösteren dekontu (hesap belgesi) alarak dilekçe ile birlikte tüketici hakem heyetine başvuru yapılabilir. Başvuru sonucu olumlu veya olumsuz olarak iki hafta içerisinde kişiye mutlaka bildirilir. Yasal süreç bu gibi işlemlerde 15 iş günüdür.