Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 14.08.2020 18:23
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 14.09.2020 18:31
ABONE OL

Meğerse sebebi buymuş! 'de esrarengiz iki kapının sırrı...

Halkın büyük çoğunluğunun alışveriş için tercih ettiği marketlerden olan 'e girişte neden iki kapıdan geçilir? Market alışverişlerinde sıklıkla tercih edilen BİM marketlerinde herkesin merakını uyandıran bir konu neden her şubesinde iki kapıdan geçilerek içeriye girildiği. Bu sorunun en doğru cevaplarını sizler için araştırdık. BİM'den alışveriş yapan herkes fark etmiştir.

BİM markete girişte neden iki kapıdan geçilir? Meğerse...

BİM marketler oldukça revaçta. Türkiye'de binlerce şubesi olan bu marketlerin tasarımı ise oldukça ilgi çekiyor. Bu anlamda BİM markete girerken neden iki kapıdan geçilir? Sorusu vatandaşlar tarafından oldukça merak ediliyor. Bu soruya verilen ilk cevap şu, Hava sirkülasyonunu engellemek ve yazın içerdeki soğuk havalı kışın ise içerdeki sıcak havayı koruyabilmek için. İşte son dakika haberi ve detaylar takvim.com.tr'de

BİM'E GİRİŞTE NEDEN 2 KAPIDAN GEÇİLİR?

BİM'den alışveriş yapan herkes fark etmiştir. Her market girişinde tek kapı bulunurken BİM'e girerken ardı ardına iki kapıdan geçerek marketin içine ulaşabiliyoruz. BİM'e ürün getiren tedarikçilerde bu iki kapıdan dışta olanının anahtarı bulunuyor. BİM gece geç saatlerde ya da sabah erken saatlerde kapalı olduğu anlarda malı indiren kamyoncular kapıyı açarak getirdikleri ürünleri buraya bırakıp gidiyorlar.

BİM çalışanları marketi açtıklarında bu ürünleri iki kapı arasındaki bu korunaklı bölgeden alıyor ve market raflarına ya da depoya yerleştiriyor. Diğer bir iddia ise iki kapı olmasının sebebinin içerideki sıcaklığı sabit tutmak için olduğu yönünde. Zira ilk ruhsat projesinde iki kapı arası sterilizasyon mekanizması kurulacağı planlanmış ancak sonra sterilizasyon iptal edilmiş.

Ama BİM projeyi değiştirmek istemeyince iki kapılı giriş planını devam ettirmiş. Böylece dışarıdan gelen soğuk ya da sıcak havanın marketin içindeki sıcaklığı etkilenmemesi sağlanmış. Son iddia ise hırsızlığı engellemek için iki kapıda ısrar edilmesi. Marketten herhangi şey çalan hırsızın iki kapıdan hızlıca kaçması daha zor olacağı için iki kapı sistemi marketin yararına olan bir durum. Zira çıkışta kasa var, ancak girişte hırsızın kaçmasını engelleyecek bir güvenlik yok.