Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 08.08.2020 09:41
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 08.08.2020 09:41
ABONE OL

8 Ağustos oldu? ne kadar? Güncel Dolar / TL fiyatı…

8 Ağustos Cumartesi oldu? ne kadar? Dolar / TL fiyatı yoğun şekilde sorgulanıyor. Ekonomideki gelişmeler merak edilirken, döviz fiyatları da araştırılıyor. Dolar, Euro ve Sterlin gibi para birimlerindeki son durum vatandaşların merak konusu oldu. Peki, 8 Ağustos Cumartesi dolar ne kadar oldu? İşte haftanın son işlem gününde dolar kuru son durum!

8 Ağustos dolar ne kadar oldu? Dolar kuru ne kadar? Güncel Dolar / TL fiyatı…

Dolar kuru ne kadar? 8 Ağustos Cuma dolar kuru arama motorlarında araştırılıyor. Dövize yatırım yapan veya döviz alım satımı yapacak vatandaşlar her gün düzenli olarak döviz kurlarını sorguluyor. Peki, dolar ne kadar oldu? Güncel Dolar / TL fiyatına canlı grafiklerle haberimizden ulaşabilir ve doların son durumunu takip edebilirsiniz…ü

8 AĞUSTOS DOLAR NE KADAR?

Geçtiğimiz gün 7 lira 35 kuruş seviyesine kadar yükselen dolar TL kuru günü 7 lira 29 kuruş seviyesinden kapattı. Bugün de dolar TL kuru piyasalar kapalı olduğu için aynı rakamsal değerler üzerinden işlem görüyor.

TANSİYON DÜŞÜRÜLÜYOR

2 yıl önce olduğu gibi bu kez de ekonomi bürokrasisi özellikle son iki günde yaptığı koordineli hamlelerle, gerekli adımları teker teker atıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Bankacılık Düzenleme ve Kurumu (BDDK), piyasalardaki tansiyonu düşürmek için önemli kararlar alırken, bankacılarla önceki akşam yapılan görüşmede de önümüzdeki döneme ilişkin ipuçları verildi.

Merkez Bankası'nın likiditenin kompozisyonunu değiştirip fonlama maliyetini artırması ve repo ihalesi açmaması, BDDK'nın da yurt dışında yerleşik bankalara onay almaları koşuluyla, Türkiye kapsamında yapacakları Türk Lirası işlemlerde esneklik sağlaması ilk etkisini dün gösterdi. Gün içerisinde 7.37 liraya kadar yükselen dolar, daha sonra 7.13 liraya kadar gevşerken, borsada da 985 puanı gören endeks bin 60 puanın üstüne çıktı.

ADIM ADIM MÜDAHALE

Londra'da geçen hafta yapılmak istenen manipülasyonun TL'ye erişimin kısılmasıyla bozulmasının ardından, bu hafta tekrar kurulan tezgaha karşı TCMB ve BDDK önemli adımlar attı. 6 Ağustos'ta Merkez Bankası piyasalardaki gelişmeleri takip ettiğini ve hedefli ilave likidite imkânlarının kademeli olarak azaltılacağını bildirerek piyasalara "buradayım" mesajı verirken, BDDK da aynı dakikalarda yurt dışında yerleşik bankalara Türk Lirası işlemlerde esneklik sağladı. Borsa İstanbul, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda dolar/TL sözleşmelerinin, aynı anda işlem gören vade sayısını 16'ya çıkarma kararı aldı.

BANKACILARLA ÖNEMLİ ZİRVE

Alınan bu kararların hemen arkasından 6 Ağustos akşamı Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) ev sahipliğinde, TCMB Başkanı Murat Uysal, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın ile TBB Yönetim Kurulu Üyesi bazı bankaların genel müdürleri toplantı için bir araya geldi. Toplantıda güçlü koordinasyon, yakın iletişim ve pozitif katkı yaklaşımıyla piyasalardaki gelişmeler ve normalleşme dönemine ilişkin ilgili kurumlar tarafından alınmakta olan kararlar değerlendirildi.

DÖVİZDEN TL'YE GEÇİŞ HIZLANACAK

Toplantıda TCMB Başkanı Murat Uysal, salgın döneminde düzenleyici kuruluşlar ile bankaların çok başarılı bir sınav verdiğini ancak gelinen noktada iç ve dış dengelerin korunması amacıyla bir takım normalleşme adımlarının atılması gerektiğini belirtti. Uysal, salgın döneminde piyasaya verilen likiditenin fazla kısmının sistemde bir likidite açığı oluşturmadan kademeli olarak geri çekileceğini, bunun da bankaların kısa vadeli fonlama maliyetlerini yükselteceğini ifade etti. Uysal ayrıca kurlarda aşırı oynaklık oluşması halinde tedbir alacaklarını aktardı.

Bankacılar, likidite adımlarının kredi ve mevduat faizlerini artıracağını, TL cinsi yatırımların cazip hale geleceğini ve dövizden TL'ye geçiş iştahının yükseleceğini kaydetti. BDDK Başkanı Akben'in de bankacılardan gelen aktif rasyosunda esneklik talebine sıcak baktığı belirtildi.

SABAH