Takvim

Vav TV Canlı Yayın
  • Ekonomi
  • 02.07.2020 17:12
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 02.07.2020 17:12
ABONE OL

Hane başına 1000 TL destek! nedir? ? ?

nedir? ? Hane başına 1000 TL destek ödemeleri için başvuru dönemi başlıyor. sorusuna yanıt aranıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi (EİKP) kapsamında hane başına 1000'er lira destek sağlayacak. Ön başvurular sonucunda ihtiyaç sahibi ailelere 1000 TL destek verilecek. Peki, EİKP ödemesini kimler alabilir? su nasıl yapılır? İşte yanıtı!

Hane başına 1000 TL destek! EİKP ödemesi nedir? EİKP ödemesini kimler alabilir? EİKP başvurusu nasıl yapılır?

EİKP ödemesi nedir? EİKP ödemesini kimler alabilir? EİKP başvurusu nasıl yapılır? , Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi (EİKP) kapsamında hane başına 1000 TL destek verilecek. Desteğin duyurulmasıyla birlikte EİKP başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıt aranıyor. Bakanlık, e-Devlet üzerinden yapılacak 1000 lira nakdi desteğe ilişkin başvuru kıstaslarını da belirledi. Desteğin daha önce dağıtımı yapılan ilk iki fazında sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi aileleri merkeze alan Bakanlık, 3. fazda kapsamı genişletti. Peki, EİKP ödemesini kimler alabilir?

EİKP ÖDEMESİNE KİMLER BAŞVURABİLİYOR?

Bakanlık, e-Devlet üzerinden yapılacak 1000 lira nakdi desteğe ilişkin başvuru kıstaslarını da belirledi. Desteğin daha önce dağıtımı yapılan ilk iki fazında sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi aileleri merkeze alan Bakanlık, 3. fazda kapsamı genişletti.Buna göre, Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 liralık nakdi destekten yararlanmamış olanlar Faz 3'e başvuruda bulunabilecek.

Ayrıca, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçileri, 4/C maddesi kapsamındaki memurlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir veya aylık alanlar (emekliler) ile İŞKUR'un Kısa Çalışma Ödeneği ile İşsizlik Ödeneğinden faydalananların başvuruları değerlendirmeye alınmayacak.Bu kıstasların dışında olan tüm haneler destek için başvurabilecek.

Vatandaşlar, başvuru süreçlerini e-Devlet üzerinden takip edebilecek. Desteğe ilişkin ödeme zamanı ve şekli daha sonra açıklanacak.

EİKP ÖDEMESİNE BAŞVURU NASIL YAPILIR?

e-Devlet üzerinden yapılacak destek başvurularında vatandaşların T.C. kimlik numarası dikkate alınacak.

Bu kapsamda T.C. kimlik numarasının son hanesi "0" olanlar pazartesi, "2" olanlar salı, "4" olanlar çarşamba, "6" olanlar perşembe ve "8" olanlar cuma günü başvuruda bulunacak.

Cumartesi ve pazar günleri ise başvurular, T.C. kimlik numarası ile ilgili sınırlama olmaksızın yapılabilecek.

GELİR KISTASI YOK

Başvurularda herhangi bir gelir kıstası şartı bulunmuyor.

Ancak e-Devlet üzerinden açılan Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu bölümünde, başvurucunun iş ve sosyal durumu, aylık geliri, çocuk sayısı, kirada oturup oturmadığı, en son gelen su, gaz ve elektrik faturası bedelleri ile banka ve birikim bilgilerine ilişkin kapsamlı sorular yöneltiliyor.

Bakanlık, ön başvurulara ilişkin incelemeler sonucunda, desteğe ihtiyacı olduğu belirlenen hanelere ödemeleri yapacak.