Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 02.07.2020 11:54
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 02.07.2020 12:00
ABONE OL

Bot hesaplarla servet kazanan 'a boykotu şoku! 400 firma reklamlarını kaldırdı

Bot kullanıcılarla gelirinden servet kazanan 'a boykot her gün büyüyor. Kampanya kapsamında reklamlarını durduran son büyük firma Lego oldu. Facebook'un sattığı reklam görüntülenmelerinde bot kullandığı ortaya çıkmış, Facebook'un video görüntüleme sisteminin %900'e kadar sahte olduğu tespit edilmişti. Peki bu durum Facebook'u nasıl etkileyecek? İşte gelirinin yüzde 98'ini reklamlardan elde eden Facebook'un reklam ağının büyüklüğü...

Facebook'a reklam boykotu şoku!

Sosyal medya devi Facebook geçtiğimiz yıllarda patlak veren veri skandalından sonra tarihinin en kötü dönemlerinden birisini yaşıyor.

Starbucks, Pepsi, Coca-Cola ve Verizon'un da aralarında bulunduğu onlarca şirket, geçtiğimiz günlerde Facebook'tan reklamlarını çekme kararı almıştı.

Sadece pazartesi günü Adidas, HP, ve Ford firmaları da Unilever, The North Face, Coca Cola, Honda ve diğerlerine katıldı. Kampanya kapsamında sosyal medya reklamlarını durduran son büyük firma Lego oldu.

Son dönemde Mars, Target, Ford, Adidas, Coca Cola, Unilever ve Starbucks dahil toplamda 400 firma sosyal ağlardan reklamlarını kaldırdı.

Peki reklam boykotu Facebook'u nasıl etkileyecek?

KAZANDIĞI HER 100 DOLARDAN 98'İ REKLAMLARDAN GELİYOR

Firma 2019'da gelirinin yüzde 98'ine denk gelen 69.7 milyar doları reklamlardan elde etti.

Başka bir deyişle sosyal meyda devi geçtiğimiz yıl kazandığı her 100 doların 98'ini reklam verenlerden elde etti.

8 MİLYON REKLAM VERENİ VAR
Ancak Facebook'taki büyük reklam harcamaları daha çok orta ve ufak ölçekli firmalardan geliyor. Zira Facebook'ta 8 milyon reklam veren var.

En çok harcama yapan ilk 100 firma ise yıl toplamında 4.2 milyar dolarlık reklam harcaması yaptı. Bu da reklam gelirinin sadece yüzde 6'sı anlamına geliyor.

ZUCKERBERG'İN KİŞİSEL SERVETİ 7.2 MİLYAR DOLAR AZALDI
Yaşanan bu gelişmeler sonrası Facebook'un piyasa değeri geçtiğimiz hafta 56 milyar dolar azalırken, Zuckerberg'in net serveti 7.2 milyar dolar azalarak 82,9 milyar dolara düştü.

NE YAŞANMIŞTI?
25 Mayıs'ta Minnesota eyaletinde yaşayan siyahi George Floyd'un beyaz bir polis tarafından öldürülmesi sonrası başlayan protesto dalgası ülkedeki tansiyonun artmasına neden olmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın 29 Mayıs'ta yaptığı "Yağma başlarsa ateş açarız" paylaşımı ise bu tansiyonun en üst noktaya çıktığı tarih olarak görülmüştü.

Trump'ın bu paylaşımı sonrası mikro blog platformu Twitter, tarihinde ilk kez bir devlet başkanının paylaşımını "şiddet içerdiği" gerekçesiyle sınırlandırma kararı almıştı.

Twitter'ın bu adım sonrası gözler Facebook'a çevrilmiş, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'in "Başkan Trump'ın paylaşımı Facebook kurallarını ihlal etmiyor" açıklaması pek çok kesmin tepkisini çekmişti.

Zuckerberg'in bu açıklaması sonrası geçen hafta altı insan hakları örgütü, büyük şirketlere bir çağrıda bulunarak, temmuz ayı boyunca Facebook'a reklam vermemelerini istedi.