Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 03.06.2020 17:08
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 04.06.2020 13:12
ABONE OL

Akaryakıtta büyük indirim… Bu geceden itibaren geçerli! İstanbul Ankara İzmir benzin ne kadar oldu?

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, na ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Araç sahiplerini yakınan ilgilendiren habere göre; bu geceden itibaren geçerli olmak üzere akaryakıt fiyatlarında indirim yapılacak. Dağıtıcı ve bayilerin kar marjlarından 17 ila 25 kuruş indirim yapılması bekleniyor. Peki, indirim sonrası İstanbul Ankara İzmir benzin ne kadar oldu? İşte detaylar…

Akaryakıtta büyük indirim… Bu geceden itibaren geçerli! İstanbul Ankara İzmir benzin motorin fiyatları ne kadar oldu?

İstanbul Ankara İzmir benzin motorin fiyatları ne oldu? Akaryakıt fiyatlarında bu geceden itibaren büyük bir indirim uygulanacak. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'ın verdiği bilgilere göre; dağıtıcı ve bayilerin kar marjlarından 17 ila 25 kuruş arasında indirim yapılacak. Araç sahipleri ise akaryakıt fiyatlarını araştırmaya başladı. Peki, İstanbul Ankara İzmir benzin motorin fiyatları ne kadar oldu?

BENZİN MOTORİN FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Ankara'da benzinin litre fiyatı 5,99, motorinin litre fiyatı 5.57 TL. İstanbul'da benzinin litresi 5,83, motorinin litresi ise 5.47 liradan satılıyor. İzmir'de benzin 6.01 TL'den motorin de 5,58 liradan veriliyor.

Bu gece uygulanacak yüzde 17 ile 25 arasındaki indirimle benzin ve motorinin fiyatında hatrı sayılır bir indirim olmuş olacak.

AÇIKLAMA GELDİ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, EPDK'nin akaryakıt fiyat hareketlerini yakından takip etmeye devam edeceğini söyledi.

Bu kapsamda akaryakıt dağıtım şirketleriyle görüştüklerini aktaran Yılmaz, şirketlerin gereken adımı atacağını söyledi.

Yılmaz, EPDK olarak fiyat hareketlerini takip etmeye devam edeceklerini vurgulayarak, "Bu geceden itibaren yurt genelinde akaryakıt fiyatlarında 17-25 kuruş arasında indirimler olacak. Bu indirim, petrol fiyatları ve döviz hareketlerinden bağımsız şekilde, doğrudan dağıtıcı ve bayinin kar marjlarından yapılacak." değerlendirmesinde bulundu.

Normalleşme süreciyle vatandaşların akaryakıt satın alma alışkanlıklarının değişeceğine işaret eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bir istasyonda fiyat 5 lira 50 kuruşken, birkaç kilometre ötede 5 lira 20 kuruş düzeyinde. Bazı vatandaşlarımız sadece marka sebebiyle akaryakıt için 20-30 kuruş fazla ödeyebiliyor. Oysa, bütün lisanslı bayilerde akaryakıt kalitesi aynı. Bir istasyonunun kira gideri olmayabilir, satış hacmi farklı olabilir ve maliyetleri düşük olabilir. Bunlar da pompaya yansır. Hiçbir vatandaşımız bu şirketlerden daha zengin değil. Öyleyse markaya göre değil bütçeye göre hareket edeceğiz. Vatandaşımız 'Ucuz yakıt arabama zarar verir.' diye düşünmesin, bize güvensin. Hakkari'deki akaryakıtın kalitesiyle Edirne'deki, İstanbul'daki, Ankara'daki akaryakıtın kalitesi aynı. Yeter ki lisanslı bayi olsun. Ucuz olanı tercih etmekte sıkıntı yok"

Daha fazla ödeme yaparak katkılı ürün almanın ise tüketicinin tercihi olduğunu ancak EPDK olarak bunu tavsiye etmediklerini ifade eden Yılmaz, "Trafiğe kayıtlı 23 milyondan fazla araç var. Ancak akaryakıt sorunuyla ilgili bu yıl kurumumuza ulaşmış sadece 135 şikayet var. Avrupa'nın en kaliteli akaryakıtı Türkiye piyasasında ve EPDK bunun güvencesiyken vatandaşlarımız artık hem kendi cebini hem de ülkemizin ekonomisini düşünerek hareket etmeli." diye konuştu.

Yılmaz, ayrıca lisanslı bir bayiden alınan akaryakıtın tüketicinin aracında soruna sebep olması halinde zararın ilgili şirket tarafından tazmin edilmek zorunda olduğunu ve tüketicilerin ilgili faturayla EPDK'ye başvurabileceğini sözlerine ekledi.